Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2012-12-24 15:48:28 
Legenda forum

Dołączył(a): 2010-11-08 15:23:23
Posty: 2332
Lokalizacja: Katowice
Płeć: Mężczyzna
Telefon: Note 10+
Obecne moto: KTM 1290 SAS
Witam!
Kumpela moja planuje rozpocząć przygodę z motocyklem i mam parę pytań i potrzebuję żeby ktoś mnie oświecił/poprawił.

1) Jak na wszystkich stronach w necie: przepisy wejdą 19.01 czy będzie jak ostatnio i przesuną o kolejny rok?
2) Pytanie bardziej z kategorii "Polak potrafi". Jeżeli już wejdą te przepisy z obowiązkowym A2 to teraz taka sytuacja. Koleżanka zdała A2 i kupiła sobie fazera (nielegalnie ofc) Posiada w takim razie prawo jazdy uprawniające do kierowania motocyklem, ale nie posiada odpowiedniej kategorii. W takiej sytuacji w sytuacji kontroli, grozi jej w najgorszym wypadku 200zł za brak odpowiedniej kategorii no i oczywiście zakaz dalszej jazdy :P

Pytanie moje jest takie: Czy ten mandat to jest najwyższa możliwa kara, czy np. teoretyzując za kilkukrotną recydywę grozi odroczenie możliwości późniejszego zdawania A?

Z góry odpowiem: TAK TAK wiem, że należy robić zgodnie z przepisami, czyli A2, a po 2 latach A...no i oczywiście nie wolno jeździć bez prawka :D
Uznajcie w takim razie moje pytania za teoretyczną dywagację na temat nowego prawa jazdy i czekam na rzeczowe odpowiedzi a nie jakiś offik :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2012-12-24 15:48:28 
admin ręczy i poleca:)

Dołączył(a):2011-10-03
Posty: 714
Lokalizacja: Polska

PostNapisane: 2012-12-24 21:21:49 
Wcale nie jestem uzależniony od forum

Dołączył(a): 2011-06-24 17:57:26
Posty: 1483
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: BMW GS 1200
za brak kategorii 300 zł, to tak na marginesie :)
w najlepszym wypadku pouczenie:)
sądzę, iż jest to najwyższa możliwa kara...chyba, że policjant się uprze i śmignie jej wniosek do Sądu :)
Sąd raczej nie powinien nałożyć większej kary niż tą, którą miał nałożyć policjant w drodze mandatu karnego...Chyba, że Twoja kumpela za każdym razem dostawałaby wnioski do Sądu - w co wątpię:)
Może być też tak, że jakiś policjant szczególnie się nią zainteresuje jak będzie jeździła motocyklem i za wszelką cenę będzie chciał jej robić te wnioseczki, wtedy ewentualnie Sąd miałby do myślenia co robić z tym fantem...ale to już czarny scenariusz :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2012-12-25 14:51:01 
Pierwszy wydech regionu

Dołączył(a): 2009-05-03 09:07:46
Posty: 341
Lokalizacja: dolnośląskie, Przyłęk
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: fzs 600
ad1) większość przepisów zawartych w ustawie o kierujących pojazdami, rozporządzeniu w sprawie szkolenia i egzaminowania wejdzie właśnie 19 tego i jest to pewne. Zrezygnowano, w zasadzie odsunięto w czasie pewnie elementy ustawy i rozporządzeń (np te o konieczności odbycia dodatkowego szkolenia w okresie pierwszego roku posiadania prawa jazdy, te o ograniczeniach prędkości dla młodych kierowców i wiele jeszcze innych bzdetnych rzeczy.

Ogólnie jeśli podsumować całą tę reformę to widać, że znowu ktoś coś wymyślił, nie bardzo wiadomo jak to zrobić, bo nie ma czym, ale już wiadomo na pewno kto za to będzie płacił :lol:

U mnie na wykładach popłoch bo nowe testy będą.... :twisted:

http://www.l-instruktor.pl/goracy-temat ... NmkrHcwCRw


Ostatnio edytowano 2012-12-25 15:07:16 przez marcys998, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2012-12-25 15:00:02 
Legenda forum

Dołączył(a): 2009-07-15 23:58:19
Posty: 3245
Lokalizacja: ELE
Płeć: Mężczyzna
Telefon: czarny
Obecne moto: r1100gs
Cytuj:
Witam!
Kumpela moja planuje rozpocząć przygodę z motocyklem i mam parę pytań i potrzebuję żeby ktoś mnie oświecił/poprawił.

1) Jak na wszystkich stronach w necie: przepisy wejdą 19.01 czy będzie jak ostatnio i przesuną o kolejny rok?
2) Pytanie bardziej z kategorii "Polak potrafi". Jeżeli już wejdą te przepisy z obowiązkowym A2 to teraz taka sytuacja. Koleżanka zdała A2 i kupiła sobie fazera (nielegalnie ofc) Posiada w takim razie prawo jazdy uprawniające do kierowania motocyklem, ale nie posiada odpowiedniej kategorii. W takiej sytuacji w sytuacji kontroli, grozi jej w najgorszym wypadku 200zł za brak odpowiedniej kategorii no i oczywiście zakaz dalszej jazdy :P

Pytanie moje jest takie: Czy ten mandat to jest najwyższa możliwa kara, czy np. teoretyzując za kilkukrotną recydywę grozi odroczenie możliwości późniejszego zdawania A?

Z góry odpowiem: TAK TAK wiem, że należy robić zgodnie z przepisami, czyli A2, a po 2 latach A...no i oczywiście nie wolno jeździć bez prawka :D
Uznajcie w takim razie moje pytania za teoretyczną dywagację na temat nowego prawa jazdy i czekam na rzeczowe odpowiedzi a nie jakiś offik :D


W razie kolizji, nawet jeśli wina nie jest po stronie Twojej koleżanki, ubezpieczyciel ma prawo odstąpić od ubezpieczenie, z automatu z brak kategorii, nawet jeśli posiada A2.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2012-12-25 17:05:15 
Legenda forum

Dołączył(a): 2010-11-08 15:23:23
Posty: 2332
Lokalizacja: Katowice
Płeć: Mężczyzna
Telefon: Note 10+
Obecne moto: KTM 1290 SAS
Odpowiedź rzecznika prasowego nadal jednoznacznie nie wskazuje, które przepisy wejdą a które nie. Wnioskuję, że skoro wszystko co związane z CEK wchodzi dopiero za 3 lata to nowe kategorie prawa jazdy też są z tym powiązane. Wydaje mi się, a w zasadzie mam nadzieję, że kategorie pozostaną bez zmian, ewentualnie nieco mogą zmodyfikować same egzaminy.
Tak to jest jak burdel jest na samej górze, to jak zwykły Kowalski ma wykmminić co jest grane. Okaże się jak zwykle na ostatni moment, czyli 19.01...
Krążą pogłoski że już został złożony wniosek do trybunału o zasadność wszystkich zmian w ustawie...nie pozostaje nic innego jak czekać, aż cała ta reforma pierd*****e z wielki hukiem ;D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2012-12-27 09:52:48 
Zamykacz opon

Dołączył(a): 2012-09-08 01:26:57
Posty: 287
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: Mężczyzna
Telefon: 608588454
Obecne moto: VFR V-tec
Co do samego mandatu - taryfikator jest stały, a policja może "kumulować" grzywnę pieniężną do o ile dobrze pamiętam 1000 pln. Jeśli mają fantazję dowalić więcej to wniosek do sądu. Sąd może zarówno podwyższyć wysokość mandatu wnioskowanego przez policję jak i obniżyć (zależy od stanu faktycznego, argumentacji oraz tego którą nogą wstał sąd i w jakim humorze była małżonka).
Jeśli chodzi o winę przy ewentualnym zdarzeniu drogowym - wina leży po stronie winowajcy, natomiast warunki ogólne ubezpieczenia są zazwyczaj sformułowane tak, żeby nie wypłacić kasy. Co do OC - nie jestem tu ekspertem, ale będzie za pewne łatwiej niż z wypłatą AC. Pry AC musiała by przeczytać warunki ogólne konkretnego ubezpieczyciela, czy dostanie choćby złotówkę.
W kwestii kumulacji (kilkukrotnego złapania na tym samym wykroczeniu) - z tego co słyszałem (niestety na 100% pewności nie mam) - policjanci twierdzą, że nie mają wglądu do systemu mandatowego z poziomu radiowozu. Czy na bębnie ktoś im może to sprawdzić ? (pewnie tak ale to domysły). Wyskakuje im tylko przekroczenie 24 pkt. uniemożliwiające dalsze prowadzenie pojazdu. Co oznaczało by w praktyce, że nawet jeśli ją złapią po raz 3 nikt w zasadzie nie powinien wiedzieć ile ma dokładnie punktów i za co je ma, więc i wiedzieć, że tym pojazdem kieruje bez uprawnień nagminnie.
Wydaje mi się osobiście że lepiej mieć A2 i latać na większym bzyku niż latać bez lejców, ale to moja opinia...
Co do odroczki ze zdawaniem na A - jak wejdzie ustawa w życie i będzie ją można przestudiować, to będziemy w stanie stwierdzić coś więcej. A już wogóle super będzie jak wejdą do niej przepisy wykonawcze...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2012-12-27 10:53:29 
Legenda forum

Dołączył(a): 2011-02-15 15:47:22
Posty: 3823
Lokalizacja: 3miasto
Płeć: Pół człowiek pół muffin
Obecne moto: tiger 800
jerry01 napisał(a):
Co do OC - nie jestem tu ekspertem, ale będzie za pewne łatwiej niż z wypłatą AC.


Ac na pewno nie dostanie. OC jeśli z jej winy, zostanie wypłacone poszkodowanemu, po czym ubezpieczyciel przyjdzie do niej i wyciagnie z jej kieszeni każdą złotówkę którą wypłacił poszkodowanemu. Jeśli to ona będzie poszkodowana na 100% usłyszy odmowę wypłacenia jej ubezpieczenia i będzie musiała sądownie o nie walczyć, ale czy dostanie to już inna kwestia.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2012-12-27 11:20:36 
Zamykacz opon

Dołączył(a): 2012-09-08 01:26:57
Posty: 287
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: Mężczyzna
Telefon: 608588454
Obecne moto: VFR V-tec
No z ubezpieczeniem nei ma za bardzo co dywagowac. Prawda taka, ze bez sadu by sie zapewne nie obeszlo i w prawnikow trzeba by bylo zainwestowac. Firmy ubezp. nie dzialaja pro bono, wiec i wyplacac chca jak najmniej... Tu sie z miskiem zgadzam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2012-12-27 11:27:17 
Mistrz Polski

Dołączył(a): 2009-12-08 09:33:58
Posty: 446
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: FZS 600 2002
Swoją drogą - te ograniczenia pojemności i mocy dotyczące A2 są sensowne.

Niech więc wątkotwórca przestanie gadać o mitycznej koleżance, tylko zacznie używać motocykl, który spełnia wymogi kategorii. Wyjdzie to na ztrowie zarówno jemu, jak i nam na forum - nie będziemy musieli czytać o kolejnym wypadku i jego tragicznych skutkach.

100 KM w rękach niedoświadczonego młodego człowieka jest jak niewypał, w który stuka młotkiem.

Czekasz na jeszcze inne rzeczowe argumenty?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2012-12-27 11:50:11 
Wcale nie jestem uzależniony od forum

Dołączył(a): 2011-09-28 09:12:05
Posty: 1460
Lokalizacja: Kraków,Skawina i inne Wioski :)
Płeć: Mężczyzna
Telefon: zaufania....
Obecne moto: odjechalo w swiat
MarcinN napisał(a):
Niech więc wątkotwórca przestanie gadać o mitycznej koleżance, tylko zacznie używać motocykl, który spełnia wymogi kategorii. Wyjdzie to na ztrowie zarówno jemu, jak i nam na forum - nie będziemy musieli czytać o kolejnym wypadku i jego tragicznych skutkach.


Ale że co?...
Sądzę, że jak Rhazz zaczynał latać, to o A2 ptaki nie śpiewały... ale mogę się mylić...
I zluzuj troszkę bo się za bardzo spinasz....

MarcinN napisał(a):
100 KM w rękach niedoświadczonego młodego człowieka jest jak niewypał, w który stuka młotkiem.


Tu masz akurat rację.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2012-12-27 13:48:36 
Legenda forum

Dołączył(a): 2011-02-15 15:47:22
Posty: 3823
Lokalizacja: 3miasto
Płeć: Pół człowiek pół muffin
Obecne moto: tiger 800
Brodzins napisał(a):
MarcinN napisał(a):
100 KM w rękach niedoświadczonego młodego człowieka jest jak niewypał, w który stuka młotkiem.


Tu masz akurat rację.

czyli ludzie którzy do 19 stycznia zdali są sprawniejsi/lepsi na moto od tych którzy zdali po?

każda próba odgórnego narzucenia jaks limitów spowoduje raczej łamanie prawa, a nie jego przestrzeganie. i nikomu na dobre to nie wyjdzie. Kategorie moim zdaniem za wiele nie zmienią. ale to że na egzaminie na A będzie się jeździło na 600 akurat uznaję za plus. lepiej tych ludzi porządnie wyszkolic na pełne A, sensownym, długim kursem niż wpychać kolejne wytłoki kierowców na różne wielkości maszyn.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2012-12-27 14:19:11 
Zamykacz opon

Dołączył(a): 2012-09-08 01:26:57
Posty: 287
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: Mężczyzna
Telefon: 608588454
Obecne moto: VFR V-tec
Nie robmy w temacie off-topa...

Co do kolezanki i sprzeta - rozne bywaja przypadki i nie ma co tu rozkminiac jak jej i jej mozliwosci nikt z nas nie zna...
Ja bym na jej miejscu sie rozgladal czy gdzies nie da sie zdac egzaminu chocby teorii do 19 - wtedy jest do przodu bo stara zasada mowi, ze egzamin rozpoczety na starych zasadach konczy sie na starych zasadach... Jesli nie da rady w ten sposob to kombinowanie bez uprawnien wydaje mi sie ryzykowne glownie pod wzgledem ewentualnych konsekwencji jakiegos niemilego zdazenia, ktorego nikt jej nie zyczy, ale jak wszyscy wiemy "samo zycie..."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2012-12-27 14:32:37 
Wcale nie jestem uzależniony od forum

Dołączył(a): 2011-09-28 09:12:05
Posty: 1460
Lokalizacja: Kraków,Skawina i inne Wioski :)
Płeć: Mężczyzna
Telefon: zaufania....
Obecne moto: odjechalo w swiat
misiakw napisał(a):
czyli ludzie którzy do 19 stycznia zdali są sprawniejsi/lepsi na moto od tych którzy zdali po?

Nie :)

to tak ogólnie było.

Koniec off spamu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2012-12-27 16:01:25 
Prawie jak Mistrz Europy

Dołączył(a): 2010-10-22 21:46:14
Posty: 700
Lokalizacja: Legionowo
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: Fz1
jery z tym rozpoczętym egzaminem to raczej nie masz racji
ja robilem prawko na b gdy wprowadzali zmiany i nikogo to nie interesowało że ja już zdawałem na starych że sie na starych zasadach uczyłem termin wprowadzili odgórnie i nie było stare i nowe było tylko nowe


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2012-12-27 20:46:01 
Zamykacz opon

Dołączył(a): 2012-09-08 01:26:57
Posty: 287
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: Mężczyzna
Telefon: 608588454
Obecne moto: VFR V-tec
Hmmm ja zdawałem w zeszłym roku na A i już wtedy były plany zmiany sposobu egzaminowania, wtedy było jasno powiedziane, że kto się przed zimą wyrobi z teorią, ten praktykę zdaje na starych zasadach... Ponadto tu kwestia jest ciekawsza. Bo samo to czy koleżanka będzie musiała ominąć "łosia" czy nie jest myślę mniej istotne, niż to, czy po owym ominięciu uzyska jak bozia przykazała "dorosłe A" czy A2... Kurs napewno nic nie będzie zmianiał kiedy był zrobiony, natomiast po zdaniu pierwszej części egzaminu czyli teorii według mnie zawsze podczas zmian przepisów była zasada, że np. po wznowieniu zimowym zdawało się na starych zasadach. Tu sytuacja jest wyjątkowa, bo na prawko kat. B możesz zdawać cały rok, a na A podchodzisz do egzaminu teoretycznego, a egzamin praktyczny jest wstrzymany ze względu na warunki atmosferyczne. To tak jak masz jakiś okres "ważności" zdanej teorii ale w trakcie przerwy zimowej ten okres nie jest naliczany.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Administracja forum: admin@motocykl.org