Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2013-05-17 19:19:38 
Legenda forum

Dołączył(a): 2010-11-08 15:23:23
Posty: 2331
Lokalizacja: Katowice
Płeć: Mężczyzna
Telefon: Note 10+
Obecne moto: KTM 1290 SAS
Witam Wszystkich!
Opiszę Wam krótko sytuację jaka przydarzyła mi się w środę. Jadąc trasą 86 (po 4 pasy w jedną stronę) z prędkością +/- 80km/h lewym pasem, wyprzedziłem gościa w dostawczaku między nim a lewą barierą energochłonną. Dokładnie wyglądało to tak, że gość z dostawczaka mnie zauważył, wrzucił kierunek i zjechał mi na prawo. Jadąc już między pasami lewym i środkowym zaczął machać mi przez okno ręką, że mam spokojnie jechać. Wyprzedziłem go z kierunkowskazem, po manewrze podziękowałem awaryjnymi i jadę sobie zadowolony dalej. Wszystko odbywało się przy prędkościach 90-100 (dozwolone 110).
200m dalej łapie mnie nieoznakowane Mondeo z ITD...
Panowie wyjaśnili mi, że nie wolno wyprzedzać w taki sposób (o tym za chwilę), nie pokazali mi nagrania manewru, postraszyli mnie sądem, aresztem i lawetą dla moto i przywalili 400zł. Na mandacie mam napisane: "wyprzedzanie z niezachowaniem należytej ostrożności". Później zaczęli krzyczeć, że chciałem uciec bo przez 300-400m nie chciałem się zatrzymać jak jechali za mną na sygnale. Próby wyjaśnień, że zwyczajnie nie było ich widać nic nie dały i pod presją mandat podpisałem :evil:

Wróciłem do domu i zacząłem rozkminiać czy dobrze zrobiłem. Otwieram kodeks ruchu drogowego i trafiam na taki zapis:
" Art. 24.

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:

ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;
kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;
kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m. "

Wg tego zapisu - upewniłem się, że mogę wyprzedzić bo przed tym dostawczym nic nie jechało a on blokował mi drogę. Kierujący dostawczym nie wyprzedzał bo jechał wolniej niż inni tyle że lewym pasem, nie zasygnalizował manewru bo jak wyżej - jechał lewym pasem już dłuższy czas. I teraz najwazniejsze czyli ten bezpieczny odstęp.
Wg. ITD manewr był niebezpieczny i za to dostałem 400zł. Tylko DLACZEGO?!

Skoro wg. mnie odstęp był odpowiedni, prędkość była prawidłowa, a dodatkowo kierowca busa jechał na prawym kierunku między pasami, machają ręką że mnie widzi i mam jechać. Zaznaczam, że w przepisach odstęp 1m jest tylko przy wyprzedzaniu kolumny pieszych itp...przy wyprzedzaniu samochodu nie ma podanej cyfry tylko ma być "bezpiecznie"...

Pytanie moje jest takie:
Jakie są szanse żeby taki mandat udało się anulować. W poniedziałek wybieram się do siedziby ITD złożyć zażalenie na sposób nałożenia mandatu (nie pokazane nagranie, celowe wprowadzenie w błąd w przepisach czyli że niby nie wolno mi było wyprzedzić).
Jeśli nic się nie uda zdziałać, planuję złożyć wniosek do sądu rejonowego o anulowanie mandatu.
Rozumiem, że nieznajomość przepisów nie zwalnia z kary. Dodatkowo mandat podpisałem = przyznanie się do winy.
Tylko co, jesli okazuje się że ITD celowo wprowadziło mnie w błąd i zastraszyło, abym się przyznał i podpisał mandat...

Z góry dzięki za odp :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-05-17 19:19:38 
admin ręczy i poleca:)

Dołączył(a):2011-10-03
Posty: 714
Lokalizacja: Polska

PostNapisane: 2013-05-17 19:28:00 
Wcale nie jestem uzależniony od forum

Dołączył(a): 2011-09-28 09:12:05
Posty: 1460
Lokalizacja: Kraków,Skawina i inne Wioski :)
Płeć: Mężczyzna
Telefon: zaufania....
Obecne moto: odjechalo w swiat
rhazz napisał(a):
akie są szanse żeby taki mandat udało się anulować. W poniedziałek wybieram się do siedziby ITD złożyć zażalenie na sposób nałożenia mandatu (nie pokazane nagranie, celowe wprowadzenie w błąd w przepisach czyli że niby nie wolno mi było wyprzedzić).
Jeśli nic się nie uda zdziałać, planuję złożyć wniosek do sądu rejonowego o anulowanie mandatu.


Szanse są duże... ja się odwołałem w "wojewódzkim coś tam transportu drogowego"?
Z 500zł i 4 punktów zostało 100zł i 4 punkty.
A było podobnie do Ciebie, czyli wprowadzenie w błąd.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-05-17 21:57:09 
Pierwszy wydech regionu

Dołączył(a): 2012-10-24 19:21:54
Posty: 388
Lokalizacja: stolica "Scyzorykowa"
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: fz6S
Pomijając kwestię nadania ITD (podobnie jak i straży wiejskiej) możliwości karania kierowców będących w ruchu mandatami, uważam, że jakiekolwiek przyznanie sie do winy (przyjęcie mandatu) jest w takim przypadku sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. Ustawa pozwala "krokodylom" na nałożenie mandatu bez okazania dowodu popełnienia wykroczenia, a to już śmierdzi manipulacją i jest wątpliwe moralnie i prawnie. Osobiście odmówiłbym przyjęcia mandatu i zaproponowałbym rozstrzygniecie sprawy przed sadem.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-05-17 22:29:09 
Legenda forum

Dołączył(a): 2010-11-08 15:23:23
Posty: 2331
Lokalizacja: Katowice
Płeć: Mężczyzna
Telefon: Note 10+
Obecne moto: KTM 1290 SAS
Brodzins napisał(a):
Szanse są duże... ja się odwołałem w "wojewódzkim coś tam transportu drogowego"?

BRO pisemnie odwołanie opisując historię życia, czy masz okazję popłakać komuś face 2 face? :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-05-17 23:03:37 
Niemowlak

Dołączył(a): 2013-03-12 21:57:36
Posty: 18
Lokalizacja: okolice Wadowic
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: FZ6 N 2005
To faktycznie jakiś wałek, bo patrząc na taryfikator nawet takiej kwoty nie przewiduje za podobne wykroczenia, chyba że dwa wykroczenia popełniłeś z tego paragrafu:

"Wyprzedzanie

Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi: 200 zł

Wyprzedzanie na przejazdach dla rowerzystów lub bezpośrednio przed nimi: 200 zł

Naruszenie przez kierującego obowiązku upewnienia się przed wyprzedzaniem, czy:
ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu: 250 zł
kierujący jadący za nim nie rozpoczął manewru wyprzedzania: 250 zł

Naruszenie zakazu wyprzedzania pojazdu silnikowego przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia: 300 zł

Naruszenie zakazu wyprzedzania na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi: 300 zł

Naruszenie zakazu wyprzedzania na skrzyżowaniach: 300 zł

Wyprzedzanie na przejazdach kolejowych albo tramwajowych i bezpośrednio przed nimi: 300 zł

Wyprzedzanie bez zachowania bezpiecznego odstępu od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu: 300 zł

Wyprzedzanie z niewłaściwej strony: 200 zł

Zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym: 350 zł

Niestosowanie się przez kierującego pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika do obowiązku zjechania jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzenia: 100 zł

Wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym: 300 zł"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-05-17 23:17:38 
Niemowlak

Dołączył(a): 2012-05-19 14:10:22
Posty: 40
Lokalizacja: Sosnowiec
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: FZS600
Podpisałeś mandat = przyznałeś się do winy.
Było gdzieś w TV głośno, jak to ktoś do sądu podał mandat, nawet gliniarze, przyznali że mandat nie słusznie wypisany, a i tak gościa sąd skazał i karę mu większą od mandatu przywalił.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-05-17 23:27:00 
Legenda forum

Dołączył(a): 2010-11-08 15:23:23
Posty: 2331
Lokalizacja: Katowice
Płeć: Mężczyzna
Telefon: Note 10+
Obecne moto: KTM 1290 SAS
Czytałem, że jest 14dni na odwołanie od PODPISANEGO MANDATU. Poza tym podpisałem - bo mnie straszyli sądem i nie wiadomo czym jeszcze...nie byłem pewien jak to z tym wyprzedzaniem i odległością dokładnie jest (czy 1m czy nie) a gość naciskał "przyjmuje Pan nie przyjmuje to piszemy wniosek do sądu...ale lepiej przyjąć bo w sądzie dostanie pan 2x tyle" i takie gadki...no to podpisałem :confused2:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-05-18 00:00:38 
Legenda forum

Dołączył(a): 2008-04-10 22:54:31
Posty: 4037
Lokalizacja: Bydgoszcz
Płeć: Mężczyzna
Telefon: Czarny
Obecne moto: YZF 600R
Tu masz troche informacji, które mogą sie przydać:
http://wykroczenia.wieszjak.pl/postepowanie-wykroczeniowe/275550,Kiedy-mozna-uchylic-mandat-karny.html
Czyli jeśli dobrze zrozumiałem musisz udowodnić, że wyprzedzanie w sposób jaki tego dokonałeś nie było w ogóle wykroczeniem, zważywszy na fakt, że w przepisach bezpieczna odległość nie jest określona liczbowo w przypadku wyprzedzania auta, może się to udać.

Z doświadczenia swojego i innych moge powiedzieć jedno: jakiekolwiek wątpliwości = odmowa przyjęcia mandatu.

Druga sprawa (trzeba by było zweryfikować pod kątem prawnym) jeśli nałożono na Ciebie mandat niezgodny z taryfikatorem to chyab też warto to uwzględnić przy ewentualnych odwołaniach itp. możliwe, że w ten sposób mandat jest wystawiony niezgodnie z prawem i będzie nieważny albo coś?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-05-18 00:13:26 
Legenda forum

Dołączył(a): 2010-11-08 15:23:23
Posty: 2331
Lokalizacja: Katowice
Płeć: Mężczyzna
Telefon: Note 10+
Obecne moto: KTM 1290 SAS
Tylko pytanie zasadnicze: czy to j****e ITD ma w ogóle to nagranie, bo pokazać mi go nie pokazali. Jeśli mają to na nagraniu jasno będzie widać że gość dostawczakiem zjechał zanim zacząłem manewr. Jeśli go nie mają to będzie słowo 2 krokodyli przeciwko mojemu -> czyli pewnie będą próbowali mi wmówić że tego dostawczaka zepchnąłem przy wyprzedzaniu i musiał uciekać...a przecież dostawczak jechał na prawym kierunku a kierowca machał ręką przez szybę :/

Teraz zapytacie czemu nie poprosiłem o nagranie...ano bo jak mi próbowali wmówić że chciałem uciec, potem straszyli sądem i nie wiadomo czym jeszcze to po prostu się zagotowałem, wziąłem mandat i z podkulonym ogonem poszedłem do domu...bo zatrzymali mnie pod domem ostatecznie :P


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-05-18 08:48:21 
Wcale nie jestem uzależniony od forum

Dołączył(a): 2011-06-24 17:57:26
Posty: 1483
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: BMW GS 1200
kwota mandatu faktycznie lipna.... z palca wyssana raczej. Co do odwołania, tylko w Sądzie. I to wcale nie prawda, że Sądy są w naszym kraju tak surowe, gdyż często jest tak, że kary przez nich nałożone są niższe. Zależy pewnie na kogo trafisz.

Czepiają się gówien i tyle.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-05-18 09:03:29 
Pryszczaty jeździec

Dołączył(a): 2012-07-24 09:42:02
Posty: 88
Płeć: Mężczyzna
Telefon: 600 153 477
Obecne moto: FZS 600 2003r
Kolejny przykład ze warto jeździć z kamerka na kasku.
Odwoluj sie walcz, na pewno wiekszego nie dowala, moze byc tylko mniejszy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-05-18 11:01:16 
Człowiek Szafka

Dołączył(a): 2008-12-03 13:04:26
Posty: 2647
Lokalizacja: Pulki k.Puław
Płeć: Mężczyzna
Telefon: 693183962
Obecne moto: VFR 800 FI 2000r
Będzie rejestracja tego gościa widoczna może na świadka będzie można go powołać.
Generalnie jeśli mamy zastrzeżenia do mandatu to go nie przyjmujemy!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-05-18 12:46:03 
Wcale nie jestem uzależniony od forum

Dołączył(a): 2011-09-28 09:12:05
Posty: 1460
Lokalizacja: Kraków,Skawina i inne Wioski :)
Płeć: Mężczyzna
Telefon: zaufania....
Obecne moto: odjechalo w swiat
rhazz napisał(a):
BRO pisemnie odwołanie opisując historię życia

Pisemnie... dziecko mam małe... uczę się... uja zarabiam.... a tu takie oszustwo ze strony stróżów prawa... jak oni mogli :(


:lol: :lol: :lol: :lol:


Zadziałało.... :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-05-18 14:07:09 
Mistrz Polski

Dołączył(a): 2009-03-26 20:20:53
Posty: 483
Lokalizacja: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: BMW S1000XR
i jeszcze prawie zawału dostałeś jak ci tak wysoki mandat nałożyli - kto by się dzieckiem zaopiekował, no kto? :P


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-05-18 22:04:46 
Pierwszy wydech regionu

Dołączył(a): 2009-05-03 09:07:46
Posty: 341
Lokalizacja: dolnośląskie, Przyłęk
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: fzs 600
UUUU Panie takich mandatów nie przyjmuję się, odwołuj się, większego na pewno nie dostaniesz


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Administracja forum: admin@motocykl.org