Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2010-08-03 12:42:16 
Pryszczaty jeździec

Dołączył(a): 2010-05-06 09:29:19
Posty: 69
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: Fazer 1000
Wiem że temat ten był poruszany milion razy i być może niektórzy uznają że dzielę włos na czworo.. :D

Zastanawiam się jak mierzyć luz łańcucha w Fazerze 1000. Do tej pory zawsze mierzyłem to ile cm, w górę w i dół, porusza się określony punkt na łańcuchy np. górna krawędź, albo środek, tak jak to pokazuje ten rysunek:
[ img ]

Zerknąłem jednak na rysunek w instrukcji który pokazuje coś takiego:

[ img ]

i tak się teraz zastanawiam czy aby nie powinienem mierzyć zakresu w jakim porusza się łańcuch, czyli od górnej (wewnętrznej) krawędzi łańcucha gdy jest on w górze do dolnej (zewnętrznej) krawędzi łańcucha gdy jest on na dole. Łańcuch w Fazerze 1000 jest dość gruby i błąd pomiarowy może być dość duży (procentowo) porównując te dwie różne metody pomiaru.

Teraz mam ustawione 4cm, gdy mierzę ruch określonego punktu na łańcuchy i wydaje mi się że łańcuch jest bardzo luźny, a instrukcja przewiduje nawet 5cm. Niedawno założyłem nowy zestaw napędowy i chciałbym aby posłużył mi jak najdłużej, wiadomo... koszty.

Na koniec jeszcze jedno pytanie. Czy mierząc luz łańcucha, naciąganie go ręką w dół?

Pozdro
Tomek
P.S. Luz mierzę na centralce, tak jak mówi instrukcja.


Ostatnio edytowano 2010-08-03 14:27:09 przez tcat600, łącznie edytowano 4 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pomiar luzu łańcucha
PostNapisane: 2010-08-03 12:42:16 
admin ręczy i poleca:)

Dołączył(a):2011-10-03
Posty: 714

PostNapisane: 2010-08-03 13:06:29 
Mistrz prostej

Dołączył(a): 2010-04-13 19:40:14
Posty: 138
Lokalizacja: Orzesze
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: fazer 01r
wg mnie 4cm to troche dużo, ale z tej instrukcji tak wynika :shock: jak dla mnie około 2cm powinny być ok. Z reszta tak jak powiedziałeś, zależy jak to zmierzysz, czy od zewn krawędzi łańcucha, czy od wewn strony..
te 5cm może być w tej sytuacji, gdy będziesz mierzył od zewn strony łańcucha z góry oraz z dołu, odejmując od tego grubość łańcucha powinno być około 2,5cm , więc chyba ok

pzdr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2010-08-03 13:48:42 
Pryszczaty jeździec

Dołączył(a): 2010-05-06 09:29:19
Posty: 69
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: Fazer 1000
przeszukałem internet i znalazłem stronę gdzie pokazany jest pomiar i regulacja łańcucha Fazera 1000

http://www.cartestsoftware.com/fz1/chai ... tment.html

Wygląda na to że te 4-5cm powinno być mierzone dla określonego punktu na łańcuchu np. od górnej krawędzi gdy łańcuch jest na dole do górnej krawędzi gdy łańcuch jest na górze. Piszą że przy prawidłowym ustawieniu luzu, łańcuch może nawet dotykać wahacza.
" Correctly Adjusted Chain May Still Hit the Bottom of the Swingarm at the Top of Travel"

Te 5cm to na prawdę dużo....

edit:

właśnie doczytałem, że nie jestem jedyną osobą która miała tego typu wątpliwości:
http://www.angelfire.com/ia/z/FZ1chain.htm

"As far as the chain slack measuring goes: I realize the manual's drawing could give the impression of measuring inside edge pushing up to outside edge pushing down, but you can't change your reference point when making a measurement."

Pozdro
Tomek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2010-08-12 12:43:40 
Zamykacz opon

Dołączył(a): 2009-03-07 20:39:35
Posty: 268
Lokalizacja: Lublin
Cytuj:
te 4-5cm powinno być mierzone dla określonego punktu na łańcuchu np. od górnej krawędzi gdy łańcuch jest na dole do górnej krawędzi gdy łańcuch jest na górze.

myślę że tak jest dobrze na dole dolna na górze górna krawędź i jak można zobaczyć na wycinku z serwisówki, luz 30-45mm ja kiedyś w którejś serwisóce znalazłęm nawet 50mm


Załączniki:
Komentarz: skan
łańcuch.JPG [130.54 KiB]
Pobrane 1310 razy
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2010-08-16 18:37:40 
Niemowlak

Dołączył(a): 2010-08-05 21:49:01
Posty: 22
Lokalizacja: Pomorze
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: FZ6 Fazer
Dla to nie jest takie oczywiste. W instrukcji do mojego FZ6S też moim zdaniem rysunek nic nie wyjaśnia i też mam problem jak mierzyć luz łańcucha.
Dla FZ6 instrukcja mówi o luzie w przedziale 4,5cm-5,5cm.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2010-08-22 11:00:28 
Pryszczaty jeździec

Dołączył(a): 2010-05-06 09:29:19
Posty: 69
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: Fazer 1000
W wielu miejscach w internecie jest jednoznacznie napisane, że w przypadku Fazera 1000 trzeba mierzyć ruch określonej części łańcucha np. górnej krawędzi.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2010-08-22 22:03:51 
Niemowlak

Dołączył(a): 2010-05-22 17:48:53
Posty: 36
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: Fazer S2
Jak dla mnie, a mam z motoryzacją dosyć dużo doczynienia, ale nawet gdybym nie miał to sorry, ale racjonalnie myśląc luz łańcucha jest to faktyczny jego ruch do góry i na dół czyli wystarczy dosyć mocno nacisnąć łańcuch do góry i na dół oczywiście bez przesady obrać sobie jeden punkt czy to będzie góra, czy dół, czy środek łańcucha wedle uznania, zmierzyć jego ruch, na środku, pomiędzy dwoma zębatkami i sprawa gotowa.

Sorry, ale tu za bardzo nie ma nad czym się zastanawiać, sprawdź tylko w insrukcji jaki masz luz i wszystko.
Powodzenia :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2010-08-23 10:16:12 
Niemowlak

Dołączył(a): 2010-04-07 13:41:00
Posty: 15
Lokalizacja: Wschód PL
Płeć: Mężczyzna
[ img ]

W książce serwisowej Fz6 jest pokazane coś takiego. Czyli wg. tego obrazka luz łańcucha musi być mierzony od wahacza czy jest to po prostu źle zobrazowane ??


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2010-08-23 11:52:29 
Pierwszy wydech regionu

Dołączył(a): 2009-05-03 09:07:46
Posty: 341
Lokalizacja: dolnośląskie, Przyłęk
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: fzs 600
nie od wahacza,ta strzałeczka jest troche źle narysowana, powinna pokazywaćć zakres pomiarowy.
Obiera się jeden punkt na łańcuchu (powiedzmy górną krawędź), przykłada się miarkę do wahacza (linijkę, taśmę mierniczą czy metrówkę jak kto tam nazywa) i tak jak napisał wyżej tomi.n podnosi się łańcuch do górnego maksymalnego punktu (np będzie to 2cm na miarce), po czym naciąga się maksymalnie w dół i znowu odczytuje (np 7cm) odejmuje się i wynik gotowy 4cm.

oczywiście podane wartości są tylko przykładowe żeby ktoś nie napisał że tam ma być przecież od 45mm do 55 :)

pozdrawiam!!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2010-08-23 13:07:40 
Niemowlak

Dołączył(a): 2010-08-05 21:49:01
Posty: 22
Lokalizacja: Pomorze
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: FZ6 Fazer
MichalZachod no i właśnie w mojej instrukcji jest jeszcze inny rysunek ale zakres pomiarowy jest pokazany w identyczny sposób tylko bliżej małej zębatki.
Czyli rozumiem, że to 45-55mm powinienem mierzyć pomiędzy np. górną krawędzią gdy łańcuch jest max. podciągnięty do góry, a górną krawędzią gdy naciągam go max. do dołu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2010-08-23 13:29:39 
Niemowlak

Dołączył(a): 2010-04-07 13:41:00
Posty: 15
Lokalizacja: Wschód PL
Płeć: Mężczyzna
[ img ]

pewnie coś takiego. Z tego co znalazłem to jest manual do 2008 r. Moj Fz6 z 2007 ma własnie taka regulacje naciagu łańcucha. Podsumowujac książki serwisowe są zrbione z "delikatnym" błędem :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2010-08-23 13:51:11 
Niemowlak

Dołączył(a): 2010-08-05 21:49:01
Posty: 22
Lokalizacja: Pomorze
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: FZ6 Fazer
No mniej więcej. Pomiar jest zaznaczony identycznie ale mechanizm naciągu mam inny.
Jak pierwszy raz spojrzałem na ten rysunek to też myślałem, że mam mierzyć naciąg łańcucha od wahacza.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2010-08-24 03:13:08 
Mistrz prostej

Dołączył(a): 2010-07-03 14:53:59
Posty: 192
Lokalizacja: Jaworzno woj.śląskie
Płeć: Mężczyzna
Telefon: 506 089 307
Obecne moto: r6 2002 i r6 2006
skok zawieszenia wymaga odpowiedniego luzu łańcucha,łańcuch napięty poniżej tych wartości utrudni pracę tylnemu amortyzatorowi 45mm jest zapewne do jazdy solo a 55 do jazdy z pełnym obciążeniem,kiedy jest zbyt luźny bardzo hałasuje,motocykl szarpie przy dodawaniu gazu a gdy jest zbyt napięty to po pewnym czasie może się zerwać, spotkałem raz wracając z Krakowa na przystanku za zjazdem z autostrady w Jaworznie typka który pchał pchał dużego bandita parę kilometrów z bagażem na kanapie w postaci zerwanego łańcucha,ziomek zrzucił parę kilo pchając a bandyta jechał na luzie :lol: ....kto nie ma w głowie ten ma w nogach itp


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2010-08-24 19:11:19 
Niemowlak

Dołączył(a): 2010-05-22 17:48:53
Posty: 36
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: Fazer S2
Błąd rysunka, który przedstawił MichalZachod polega na tym, że górna linia zlewa się z linią wahacza.
Są to tylko rysunki poglądowe i nie należy w 100% zwracać uwagi na wszyskie szczegóły znajdujące się na tym rysunku. luz łańcucha w każdym przypadku mierzy się tak jak opisałem wyżej i musi mieścić się w określonym przedziale, który znajdziemy w instrukcji. Można ewentualnie jeżeli zabieramy pasażera i może jeszcze jakiś bagaż, zobaczyć czy jest jeszcze pod takim obciążeniem wyczuwalny luz oczywiście juz nie mierzymy tego tu chodzi oto, żeby łańcuch nie był w pełni napięty.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2010-08-25 00:06:26 
Pryszczaty jeździec

Dołączył(a): 2010-03-30 15:47:39
Posty: 51
Lokalizacja: Oleśnica
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: Kilofazer
Ten pomiar naciągu łańcucha powinien być mierzony w kilku miejscach łańcucha.

Wybierasz dowolny punkt, tj odległość od zebatki gdzie będziesz mierzył naciąg.
Naciągasz łańcuch w górę i oznaczasz sobie wysokość położenia górnej cześci ogniwa łańcucha.
Naciągasz łańcuch w dół i oznaczasz położenie dolnej części ogniwa łańcucha, różnica ma wynieść jak w serwisówce ok 4-5cm.

Przesuwamy łańcuch o jakieś 20cm i w tym samym punkcie mierzymy luz kolejnego ogniwa łańcucha w sposób podany powyżej.
Czynność powtarzasz jeszcze z 2 razy.

Jak nie ma różnic to łańcuch jest wyciągnięty na całej swej długości równomiernie i nie trzeba go wymieniać na nowy.

Niektórzy podają, że podczas naciągania łańcucha ktoś powinien siedzieć na motocyklu a druga osoba mierzyć naciąg, bo pod obciążeniem pokazany jest rzeczywisty naciąg łańcucha, ale serwisówka pokazuje aby tak nie robić.

4-5cm wydaje się być dużym luzem ale jak siądziemy na moto, to luz się nieco zmniejszy i będzie ok..


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Administracja forum: admin@motocykl.org