Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1942 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128 ... 130  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Opona!
PostNapisane: 2022-01-17 15:01:31 
Wcale nie jestem uzależniony od forum

Dołączył(a): 2016-03-01 21:03:14
Posty: 1475
Lokalizacja: Warka
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: Ready to remont
misiakw napisał(a):
rhazz napisał(a):
Sam mam z przodu w MT - diablo rosso 3 - "trzymacza" a na tył wsadziłem ANGEL GT - "przebiegówkę" bo jeżdżę z kuframi i zależy mi na przebiegu.

miałem podobny zestaw i jeżdziło sie super. teraz mam dwie "przbeiegówki" iniby nie jest gorzej, ale jakoś przy kolejnej zmianie chyba wrócę do podobnego ustawienia

tuzmen napisał(a):
Podaj linka

teraz na szybko znalezione:
info o tym że 10 letnie opony w furce to szrot: https://www.michelin.pl/auto/wskazowki- ... enic-opony

nie moge znaleźć tej informacji o przechowwaniu teraz, ale znalazłem inne info o tym że po 5 latach na oponkę powinieneś poważnie uważać a po 10 wywalić masz tutaj:
[ img ]
https://www.michelinman.com/motorcycle/ ... bike-tyres

nie bardzo mam teraz w pracy opcję szukania DOKŁADNIE tej strony na której jakiś czas temu to wyszukałem ale stwierdzenie że po 5 latach trzeba opona musi być kontrolowana, a że zaleca zmianę co 4 lata nie jest az tak odległa - pokazuje że te 5 lat to taka granica po której powoli już sie zaczyna rączki umywać od odpowiedzialności.


tu piszą że 3lata to opna "bardzo nowa" a 5 lat to "zwyczajnie nowa", tak pisze Vicek z michelina, już nie wiem komu wierzyć:
https://www.oponeo.pl/artykul/opony-mot ... -produkcji

Chyba trzeba rozgraniczyć dwie rzeczy:
- okres przechowywania - tj. ile lat można przechowywać oponę i rozumieć ją jako nowy pełnowartościowy produkt
- okres użytkowania - tj. ile lat można użytkować oponę, gdzie jest ona narażona na wiele czynników zewnętrznych to chyba ten link https://www.michelin.co.uk/motorbike/ti ... bike-tyres

Tak czy siak, wg mnie kupowanie kilkuletniej opony (max 4-5 lat) i użytkowanie jej kolejne 4-5 lat mieści się w normie producenta wg tego co podaje na swojej stronie


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Re: Opona!
PostNapisane: 2022-01-17 15:01:31 
admin ręczy i poleca:)

Dołączył(a):2011-10-03
Posty: 714
Lokalizacja: Polska

 Tytuł: Re: Opona!
PostNapisane: 2022-01-17 15:06:46 
Zamykacz opon

Dołączył(a): 2019-11-22 23:17:30
Posty: 210
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: FZS 600 99
Zgadza się, ale jest tam bardzo ważne zdanie.

Opony motocyklowe MICHELIN przechowywane we właściwy sposób przez okres 3 lat od daty produkcji uznaje się za „całkowicie nowe”.

FZS600 '99


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opona!
PostNapisane: 2022-01-17 15:40:12 
Legenda forum

Dołączył(a): 2011-02-15 15:47:22
Posty: 3823
Lokalizacja: 3miasto
Płeć: Pół człowiek pół muffin
Obecne moto: tiger 800
tuzmen napisał(a):
Chyba trzeba rozgraniczyć dwie rzeczy:
- okres przechowywania - tj. ile lat można przechowywać oponę i rozumieć ją jako nowy pełnowartościowy produkt
- okres użytkowania - tj. ile lat można użytkować oponę, gdzie jest ona narażona na wiele czynników zewnętrznych to chyba ten link https://www.michelin.co.uk/motorbike/ti ... bike-tyres


dokładnie to tak jak pisałem, przechowywane przez 3 lata właściwie nie tracą właściwości. Czyli masz 3 lata właściwie w magazynie + 5 lat na kołe, czyli 8 letnia opona - już podchodzis uważnie. 5 lat w magazynie + 5 na kole - mamy wspomnianą dyszkę więc warto wymienić.

tuzmen napisał(a):
Tak czy siak, wg mnie kupowanie kilkuletniej opony (max 4-5 lat) i użytkowanie jej kolejne 4-5 lat mieści się w normie producenta wg tego co podaje na swojej stronie

w teorii - tak. w praktyce - jaką masz pewność jak były przechowywane? zerknąl bym na to odwrotnie.

Jeśli tak jak wspomniałeś mało latasz - to w sumie i tak naprawdopodobniej oponę zmienisz ze starości, a nie z zużycia. Ile taniej dorwiesz 5 letnią oponę od dwuletniej. Przyozczędzisz 300zł na tylnej i ze stówkę na przedniej? to daje 80zł rocznie oszczędności (przy używaniu 5 lat). Za to masz niewiadomą w postaci tego jak była przechowywana, masz oponę z przed połowy dekady - więc starszym bierznikiem który gorzej działa, z nienaprawionymi problemami (jeden z michelinów miał tendencje do ząbkowaina, w kolejnej wersji poprawili) itp. To wszystkopo to żeby oszczędzić niecały bak paliwa rocznie. Dla mnie osobiście nie warto.

Teraz odwrotnie - ja stoszkę latam. nielubię mówiż że dużo bo sa u nas tacy co walą więcej, ale w zeszłym roku wyszło niecałe 13 tys km. To powoduje że u mnie przód wytrzymuje około 4 lat, tył 2. dla tego moim wyznaczniiem na przód jest opona nie starsza niż 12 miesięcy, na tył 24 miesiące. Dzięki temu w najdłuższym okresie każda z opon nie przekracza bezpiecznych 5 lat, ja mam spokojną głowę. Oszczędności na tym na obu kołach mam 2x300 + 100 = 700zł w czteroletnim okresie, czylu niecałe 175zł rocznie. To wydaje się zauwarzalną kwotą, ale z drugiej strony przy ilości paliwa które przepalam, kosztach częstszych serwisów to tak naprawdę robi się niewielką kroplą w skali rocznego obciążenia budrzetu motocyklem. A latam na oponce w wersji poprawionej, z świeżą gumą.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opona!
PostNapisane: 2022-01-17 15:47:08 
Legenda forum

Dołączył(a): 2018-08-01 19:28:01
Posty: 2317
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: XV250 R1200GS CBF600
Marcin, kolega mówi że tylna TKC 70 Rock starczyła na ok 8000km. Trzymała jak wściekła w każdych warunkach, czyli coś za coś. Wersja zwykła (nie rock) ma ponoć o wiele lepszą żywotność.

Co do wieku opon to w perspektywie jazdy na tych oponach kilka lat również bym nie kupił nie starsze niż roczne. Ale to tylko moje zdanie, zgadzam się ze słusznie zauważonym faktem rozłożenia tego kosztu na wiele lat eksploatacji a wg mnie opony i hamulce to najważniejsze elementy motocykla. Michelin Road 5 z wizją kilku lat eksploatacji to zdecydowanie bardzo dobry wybór.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opona!
PostNapisane: 2022-01-17 16:07:48 
Wcale nie jestem uzależniony od forum

Dołączył(a): 2016-03-01 21:03:14
Posty: 1475
Lokalizacja: Warka
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: Ready to remont
Podejdźmy do tego z perspektywy optymisty:
- ja kupuję "stare" opony taniej bo jest na nie mały popyt ale producent nie traci za dużo
- ktoś kupuje "nowe" opony w nie kosmicznej cenie, bo gdyby wyrzucać starsze nić rok na przemiał to producent musiał by te straty wliczyć w końcową cenę na półce

Ja zadowolony, ktoś zadowolony, producent mega zadowolony
Pozdro i niech każdy wybiera po własnym zgłębieniu tematu i doświadczeniach

Edit: greta też "zadowolona" :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opona!
PostNapisane: 2022-01-17 16:14:54 
Zamykacz opon

Dołączył(a): 2019-11-22 23:17:30
Posty: 210
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: FZS 600 99
Greta zawsze będzie niezadowolona.


FZS600 '99


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opona!
PostNapisane: 2022-01-17 16:17:32 
Legenda forum

Dołączył(a): 2011-02-15 15:47:22
Posty: 3823
Lokalizacja: 3miasto
Płeć: Pół człowiek pół muffin
Obecne moto: tiger 800
tuzmen napisał(a):
Ja zadowolony, ktoś zadowolony, producent mega zadowolony
Pozdro i niech każdy wybiera po własnym zgłębieniu tematu i doświadczeniach

dla tego zaznaczam że taki jest mój punkt widzenia. W całej mojej matematyce zakładam tez że zjadę oponę - dla osób które co 2 lata zmieniają moto to już nie jest poprawen założenie. nie znam specyfiki kupujących, ciężko mi określić jaki pocent osób zbija cenę motocykla na opony, natomiast jakby mi ktoś powiedział że chce zbić 1500zł na zestaw opon, to pewnie bym my podziękował.


Greta zadowolona nie jest, bo spalasz paliwo. Mógłbyś jeździć elektrykiem, ale wtedy była by niezadowolona bo zostawałby syf z akumulatorów do ogarnięcia. Ja to co najwyżej uszczęśliwisz zakładając obcise gacie i wsiadając na rower :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opona!
PostNapisane: 2022-01-17 16:25:58 
Wcale nie jestem uzależniony od forum

Dołączył(a): 2016-03-01 21:03:14
Posty: 1475
Lokalizacja: Warka
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: Ready to remont
misiakw
ehehehe, ja będę zadowolony jak greta przestanie latać odrzutowcami

Swego czasu na rowerze spędzałem większość wolnego czasu, dzieciaki rosną, więc może się doczekam

edit: łojezu gramatyka u mnie to dno :) ewentualnie jakieś ukryte zdolności poety


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opona!
PostNapisane: 2022-01-17 21:29:38 
Wcale nie jestem uzależniony od forum

Dołączył(a): 2019-10-01 16:23:53
Posty: 1073
Lokalizacja: Gdańsk
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: F800GS
sfazowany napisał(a):
Marcin, kolega mówi że tylna TKC 70 Rock starczyła na ok 8000km.

To wyjątkowo mało, muszą być zrobione z bardzo miękkiej gumy. Żałuję że jesienią nie zmieniłem kompletu bo za chwile przód będzie do wymiany a w ten sposób nie pozbędę się szybko Dunlop-ów trailmax meridian.

Z mojego punktu widzenia dywagacje czy warto jeździć na 5 czy 8 letnich oponach są bezsensowne. Jeśli starsza opona ma gorsze parametry to warto je zmienić, bo nawet o 100cm krótsza droga hamowania może nam uratować życie.
Wiosną kupiłem świadomie do tyłu oponę z 2019r, czyli 2-letnią, była tańsza chyba o 150zł od rocznika 2021 ale wiedziałem, że zostanie zużyta do końca sezonu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opona!
PostNapisane: 2022-01-17 22:12:09 
Legenda forum

Dołączył(a): 2018-08-01 19:28:01
Posty: 2317
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: XV250 R1200GS CBF600
Też mam teraz opony z roczników 18-19, trzymają bardzo dobrze ale traktuję je dość niegrzecznie, nie zdążą się zestarzeć :D Moje rally str zużywają się podobnie szybko co te TKC70, taki urok dobrze trzymających opon 30/70 (off/on road). Te co przy takim bieżniku mają bardzo dobre przebiegi np mitasy E-07, kuleją na mokrym i zimnym asfalcie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opona!
PostNapisane: 2022-01-19 12:44:42 
Legenda forum

Dołączył(a): 2018-08-01 19:28:01
Posty: 2317
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: XV250 R1200GS CBF600
Uwaga uwaga... Nadchodzi Road 6 :)

https://youtu.be/oeF6Z9633pg


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opona!
PostNapisane: 2022-01-19 15:51:10 
Wcale nie jestem uzależniony od forum

Dołączył(a): 2019-10-01 16:23:53
Posty: 1073
Lokalizacja: Gdańsk
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: F800GS
sfazowany napisał(a):
Uwaga uwaga... Nadchodzi Road 6

jest już nawet do kupienia w wybranych rozmiarach :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opona!
PostNapisane: 2022-01-19 18:49:18 
Legenda forum

Dołączył(a): 2018-08-01 19:28:01
Posty: 2317
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: XV250 R1200GS CBF600
Marcin, przyjaciel ma takiego gieesa jak Twój i rozważa zakup Dunlopa trailsmart meridian, warto patrzeć na te opony? On go dopiero kupił ale wcześniej jeździł pokrewnym r1200r 2016 i jeździł na Road 4 z których był zadowolony. Rozważa szkolenie enduro więc namawiam go żeby nie brał opon stricte drogowych tylko wziął coś 20/80 lub 30/70, np karoo street. Trafił na ofertę tych Meridianów i mu się po opisach spodobały...

Edit:
Pomyłka, patrzy na trailmax mission, takich chyba nie miałeś...?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opona!
PostNapisane: 2022-01-19 21:24:33 
Wcale nie jestem uzależniony od forum

Dołączył(a): 2019-10-01 16:23:53
Posty: 1073
Lokalizacja: Gdańsk
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: F800GS
Sfazowany, na początku miałem TRAILSMART a teraz na tyle mam TRAILMAX MERIDIAN. Prawda jest taka, że są to opony typowo na asfalt. Być może, że na piasku motocykl trochę lepiej się "odpycha" ale nie ma to większego znaczenia bo przednie koło i tak nie zapewnia przyczepności. Ww. opony na asfalcie zachowują się dość dobrze, TRAILMAX MERIDIAN zaskakująco dobrze na mokrym i zimnym asfalcie. Generalnie nie wiem czy jest sens kupować tego typu opony ponieważ w terenie zachowują się tak jak typowe szosówki a na asfalcie na pewno mają trochę gorsze parametry niż np. Michelin R5.
TRAILMAX MISSION to opony podobne pod względem zastosowania do KAROO STREET. Nigdy takich nie miałem i chyba nie są mi potrzebne tym bardziej, że tak jak pisałeś mocno hałasują.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opona!
PostNapisane: 2022-01-19 23:13:12 
Legenda forum

Dołączył(a): 2018-08-01 19:28:01
Posty: 2317
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: XV250 R1200GS CBF600
Dzięki za odpowiedź, hałasują te które mam czyli Pirelli Scorpion rally STR, mają płaską poprzeczną krawędź natarcia klocków bieżnika, przez co wpadają w wibracje. Karoo street powinny być w tym względzie lepsze przez krawędź bloków gumy wygiętych w łuk, powinno to redukować rezonans opony.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1942 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128 ... 130  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Administracja forum: admin@motocykl.org