Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2014-10-15 00:57:48 
Niemowlak

Dołączył(a): 2014-09-27 18:57:05
Posty: 31
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: FZ6n S2
Witam,

Czytam wątki na forum i widzę, że są bardzo podzielone opinie na temat ochrony swojej maszyny na wypadek wywrotki...

Kupując moto byłem pewny, że crash pad to jest to co "załatwi sprawę" w razie drobnego upadku itd.

Popękane ramy, powyrywane śruby, mocno działają na moją wyobraźnie i mimo, że ten temat już był poruszany to chciałbym prosić o pomoc w podjęciu decyzji. :?

Zacznę od tego, że mam crash pady, co prawda jeszcze nie założone ale są. Konkretnie takie:

http://moto-style.pl/pl/p/FZ6-FZ6-S2-cr ... omplet/123

Wyglądają nieźle, śruby wzmocnione ( 8.8 ) ale może ktoś miał nieprzyjemność sprawdzać je w akcji?

Jeśli nie crash pad to wybór padnie na gmole.

I tu pojawia się kolejne pytanie...które gmole? :roll:

W necie znalazłem Givi, Heed oraz SW-Motech.

Z góry dzięki za pomoc!

pzdr,

G.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2014-10-15 00:57:48 
admin ręczy i poleca:)

Dołączył(a):2011-10-03
Posty: 714

PostNapisane: 2014-10-15 09:32:41 
Wcale nie jestem uzależniony od forum

Dołączył(a): 2014-08-17 12:43:43
Posty: 1156
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: Tracer 900 GT 2019
czapu bardzo mądre zadałeś pytania :) powiem Ci jak ja to widzę.

Ogólnie obojętnie jakie byś miał gmole czy crashe to działają one tylko do pewnego stopnia, nigdy nie przewidzisz jak potoczy się sytuacja na drodze "w akcji". Ja też długo rozważałem co założyć i ostatnio zdecydowałem się założyć gmole i jestem z tego pomysłu zadowolony. Postaram Ci się wyjaśnić dlaczego przedkładam gmole ponad crashpady, ale wcale to nie oznacza że te drugie są beznadziejne.
Przede wszystkim zwróć uwagę na miejsca mocowań obydwu tych "konstrukcji". Crash wkręcasz w ramę i silnik w jednym miejscu i to miejsce w razie czego przejmie cały impet uderzenia obojętnie czy położy się moto przy 100, czy na parkingu przy zerowej prędkości. Ta koncentracja siły jak słusznie napisałeś - przyczynia się do powstawania uszkodzeń w ramie, czyniąc jak dla mnie motocykl nieprzydatnym do dalszej jazdy. A więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że coś co miało chronić moto, w pewnym stopniu bardziej je zepsuje. Druga sprawa z crashami wygląda tak, że to jak on się zachowa tego nie wie nikt, bowiem każda firma produkuje swój indywidualnie opracowany model i jeden zachowa się dobrze, a inny fatalnie przy zdarzeniu więc nie masz pojęcia co się z nim stanie. Oczywiście widziałem crashe, które zadziałały prawidłowo, ale w mojej ocenie jest to loteria. Plusem crashy jest to, że posiadając je możesz sobie jeszcze założyć pług pod silnik, bowiem gmole np. Givi je wykluczają i nie będą kompatybilne. Osobiście jeżeli nie miałbym nic mieć przy moto to chociaż crashe dobrze by było mieć na upartego i z tego co widzę to raczej większość osób je ma, szczególnie sporty. Zauważ jednak, że motocykle enduro, czy takie bardziej o aspiracjach terenowych już bardziej gmole. Dlaczego? Bo tam zdarza się to częściej, że ktoś się wyłoży na piasku albo błocie. Po czym wstanie, otrzepie się i pojedzie dalej.
Teraz parę słów o gmolach. Przegadałem temat z wieloma osobami i gdy padło pytanie - co lepiej chroni - bez dwóch zdań - gmole. Dlaczego pytam? Gmole rozkładają siłe uderzenia na kilka punktów przez co minimalizują ryzyko poważnego uszkodzenia ramy. Jeżeli zdarzyła się komuś wywrotka nawet to nic prostszego nie robią jak odkręcić gmole, naprostować i z powrotem założyć i nadal sprawdzają się równie świetnie jak wcześniej. Oczywiście "naprawa gmoli" w kółko i w kółko na pewno osłabia konstrukcję ale pomyśl sobie, jak dobrze jest to pomyślana rzecz, że sama się niszczy, wygina chroniąc motocykl. W pewien sposób są one "elastyczne" i to daje im przewagę nad crashami, bowiem rozpraszają siłę uderzenia. U siebie założyłem Givi TN358, tylko ten model brałem pod uwagę bo moim zdaniem najlepiej chroni on blok silnika. Na forum są też osoby chwalące inaczej wyglądające gmole HEED. Sam wygląd gmoli Givi jest super i mówiło mi to już parę osób, szczególnie fajnie przy czarnym silniku czarne matowe gmole wtapiają się w całość. Popatrz jeszcze na kwestię kosztów. Gmole Givi kosztowały mnie 330zł i bez problemu Jesteś w stanie też uzyskać taką cenę. Za naprawdę dobre crashpady zapłacisz tyle samo jak nie więcej, a skoro masz lepszą ochronę motocykla i mniejsze ryzyko uszkodzeń ramy to jasne staje się, że lepszym wyborem pod kątem bezpieczeńśtwa motocykla i Ciebie stają się gmole? Jak tylko założyłem gmole, byłem parę dni później na wyjeździe i cykałem zdjęcia mojej dziewczynie na moto, ona jednak sobie zapomniała że nie ma stopki no i motocykl ją przykrył. Głupia sprawa bo na chwilę się zapomnisz i jest problem. Na motocyklu ani gmolach nie ma śladu tamtej przygody a dzięki temu, ze gmole odstają od silnika robiąc lukę to i noga nie została przyciśnięta :) Moim zdaniem lepiej jest mieć cokolwiek niż nic dla ochrony motocykla, jednak gdy myślisz na poważniej o tym gmole dają lepszą ochronę. Decyzja należy do Ciebie :)
Tutaj jeszcze parę słów o gmolach. Jeżeli już bym się decydował to raczej na markowe gmole a nie takie "robione" pod motocykl. Dlaczego? Bo markowe są sprawdzoną konstrukcją i mając opinie o tym jak się one zachowują "w akcji" masz niemalże pewność efektu który uzyskasz. Jeżeli ktoś robi Ci pod zamówienie, ściągając wymiary to tez jest OK, jednak spotkałem się z tym, że gmol się np przesunął i dopuścił do uszkodzenia pokrywy alternatora. Jakoś mniej ufam samoróbkom, ale nie mówię, że są całkowicie złe. Są zwolennicy takich przeróbek i na pewno część z nich zadziała dobrze. Ja jednak polecam przetestowane rozwiązania :)

Może uda mi się wrzucić fotki dzisiaj na forum z Bieszczad, to pokażę Ci jak dokładniej wyglądają te gmole na moto to się przekonasz :)


Ostatnio edytowano 2014-10-15 09:47:28 przez blue7, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2014-10-15 09:40:32 
Niemowlak

Dołączył(a): 2014-09-27 18:57:05
Posty: 31
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: FZ6n S2
blue7 napisał(a):
Może uda mi się wrzucić fotki dzisiaj na forum z Bieszczad, to pokażę Ci jak dokładniej wyglądają te gmole na moto to się przekonasz


Bardzo chętnie :) Mam czarny blok silnika więc może się z nim "zleją. Chciałbym zobaczyć fotkę "od góry" jak one bardzo odstają na boki. W necie jest sporo zdjęć ale takiego nie widziałem.

Dzięki za pomoc!

pzdr,

G.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2014-10-15 10:35:20 
Prawie jak Mistrz Świata

Dołączył(a): 2011-07-12 09:40:11
Posty: 948
Lokalizacja: wawa
Płeć: Mężczyzna
Telefon: 512 386 jedensześć5
Obecne moto: nowe
tylko gmole, crashe czesto sie lamia albo robią kuku ramie


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2014-10-15 14:46:38 
Prawie jak Mistrz Europy

Dołączył(a): 2008-06-29 09:23:07
Posty: 672
Lokalizacja: CCH
Płeć: Mężczyzna
Telefon: Nokia
Obecne moto: Gladius 650 mit ABS
Kolega blue7 bardzo dobrze streścił temat :) Jeśli faktycznie gmole Givi są dostępne za 330 PLN nie zastanawiałbym się ani chwili :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2014-10-15 15:46:22 
Prawie jak Mistrz Europy

Dołączył(a): 2011-07-05 15:51:48
Posty: 521
Lokalizacja: Opole
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: FZS600 01
Crash Pady: + za wygląd
Gmole: + za ochronę + za możliwość mocowania kamerki do nich ;)

Ja się nawet nie zastanawiał ani sekundy co wybrać. Fakt, że gmole są mocowane w kilku punktach do ramy jest dla mnie jednoznacznym wyznacznikiem co daje większą ochronę.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2014-10-15 16:37:54 
Niemowlak

Dołączył(a): 2014-09-27 18:57:05
Posty: 31
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: FZ6n S2
OK. Będą gmole :)

Tylko teraz które :) Givi? Motech? Heed?

pzdr,

G.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2014-10-15 17:53:22 
Prawie jak Mistrz Europy

Dołączył(a): 2012-09-10 12:40:16
Posty: 761
Lokalizacja: GDA.... czwarte miasto :)
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: FZ6 S2
Ja polecam Heed, zrobiły robotę :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2014-10-15 19:38:59 
Mistrz prostej

Dołączył(a): 2014-03-16 14:05:01
Posty: 146
Lokalizacja: Zielona Góra
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: FZ6S
Ja mam gmole firmy GIVI i jestem mega zadowolony. Fabrycznie one są czarne ale ja pomalowałem sobie pod kolor ramy. Nawet się nie zastanawiaj bierz gmole. Na żywo w ogóle nie rzucają się w oczy a są dużo pewniejsze jak crashpady. W załączniku fotki.


Załączniki:
4.jpg [121.27 KiB]
Pobrane 1544 razy
3.jpg [105.8 KiB]
Pobrane 1420 razy
2.jpg [114.6 KiB]
Pobrane 1401 razy
1.jpg [124.09 KiB]
Pobrane 1427 razy
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2014-10-15 19:48:54 
Wcale nie jestem uzależniony od forum

Dołączył(a): 2014-08-17 12:43:43
Posty: 1156
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: Tracer 900 GT 2019
michal.m świetny pomysł z tą kamerką :) a nie wibruje ona od silnika? w sensie obraz nie drży? Jeżeli nie to by był faktycznie extra plus dla gmoli :)

obiecałem zdjęcia z Bieszczad z gmolami, więc oto one:

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

Wstawiałem je dzisiaj w mojej galerii, jednak skoro jest to temat poświęcony gmolom wstawiam je w odniesieniu do tematu.
Jeżeli chodzi o widok umiejscowienia gmoli względem motocykla, to wygląda to tak:

z perspektywy kierowcy

[ img ]

z góry lewa strona

[ img ]

prawa strona

[ img ]

od przodu lewa strona

[ img ]

prawa strona

[ img ]

A na sam koniec najlepsze :) Jedyny sklep na allegro który trzyma fajną ceną oraz obiecuje "darmowa wysyłka dla użytkowników forum Fazer". Kupowałem w tym sklepie i faktycznie 329zł jest razem z wysyłką. Wystarczy zadzwonić, powiedzieć o co chodzi, przedstawić się z forum Fazera i nazajutrz kurier przyjeżdża z przesyłką pobraniową za free :) nie ma się nad czym zastanawiać ;)!

http://allegro.pl/gmole-givi-tn358-oslona-yamaha-fz6-fazer-04-11-i4630108110.html

Przy montażu gmoli dobrze jest posłużyć się kluczem dynamometrycznym i dokręcić śruby mocujące momentem 55Nm.

Mam nadzieję, że pomogłem w wyborze :)


Ostatnio edytowano 2014-10-15 23:46:11 przez blue7, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2014-10-15 20:03:00 
Niemowlak

Dołączył(a): 2014-09-27 18:57:05
Posty: 31
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: FZ6n S2
blue7 napisał(a):
Mam nadzieję, że pomogłem w wyborze


Twoje zdjęcia rozwiały wątpliwości :) BARDZO Ci dziękuję :) Jak będziesz w okolicach stolicy to się odezwij, stawiam piwo ;)

pzdr,

G.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2014-10-15 22:18:30 
Prawie jak Mistrz Europy

Dołączył(a): 2008-06-29 09:23:07
Posty: 672
Lokalizacja: CCH
Płeć: Mężczyzna
Telefon: Nokia
Obecne moto: Gladius 650 mit ABS
A na sam koniec najlepsze :) Jedyny sklep na allegro który trzyma fajną ceną oraz obiecuje "darmowa wysyłka dla użytkowników forum Fazer". Kupowałem w tym sklepie i faktycznie 329zł jest razem z wysyłką. Wystarczy zadzwonić, powiedzieć o co chodzi, przedstawić się z forum Fazera i nazajutrz kurier przyjeżdża z przesyłką pobraniową za free :) nie ma się nad czym zastanawiać ;)!

http://allegro.pl/gmole-givi-tn358-oslona-yamaha-fz6-fazer-04-11-i4630108110.html

Przy montażu gmoli dobrze jest posłużyć się kluczem dynamometrycznym i dokręcić śruby mocujące momentem 55Nm.

Mam nadzieję, że pomogłem w wyborze :)[/quote]

Woooow :-) :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2014-10-16 09:47:16 
Prawie jak Mistrz Europy

Dołączył(a): 2011-07-05 15:51:48
Posty: 521
Lokalizacja: Opole
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: FZS600 01
blue7 napisał(a):
michal.m świetny pomysł z tą kamerką :) a nie wibruje ona od silnika? w sensie obraz nie drży? Jeżeli nie to by był faktycznie extra plus dla gmoli :)

hmm, ja nie widzę różnicy w obrazie między zamocowaniem na kierownicy a tym na gmolach :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2014-10-16 10:05:14 
Wcale nie jestem uzależniony od forum

Dołączył(a): 2014-08-17 12:43:43
Posty: 1156
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: Tracer 900 GT 2019
Aha, pytam bo podczas wyjazdu testowaliśmy kamerkę GoPro i w niektórych miejscach wibrowała dość mocno, przez co materiał filmowy był do wyrzucenia. Z pewnością spróbuję umieścić ją przy gmolach jak będę coś nagrywał. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2014-10-16 16:00:24 
Prawie jak Mistrz Europy

Dołączył(a): 2011-07-05 15:51:48
Posty: 521
Lokalizacja: Opole
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: FZS600 01
blue7 napisał(a):
Aha, pytam bo podczas wyjazdu testowaliśmy kamerkę GoPro

Nie sądzę, że moja kamerka (midland xtc-100) ma gorszą stabilizację obrazu niż GoPro. Może to wina mocowania? Chyba, że przy gorszej jakości obrazu jaką ja mam w stosunku do GoPro wibracji nie widać...
Tu masz filmik nagrany tą kamerką zamocowaną do ramy mojej byłej Hondy http://youtu.be/rMFJh4j8Xs0


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot]


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Administracja forum: admin@motocykl.org