Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2016-01-19 15:05:34 
Legenda forum

Dołączył(a): 2011-02-15 15:47:22
Posty: 3823
Lokalizacja: 3miasto
Płeć: Pół człowiek pół muffin
Obecne moto: tiger 800
Jak już kiedyś się odgrażałem, ojciec dostał kamerkę SJ4000 (dokładniej SJ4000 SportCam), natomiast ja posiadam GoPro 3 Hero Black. pożyczyłem od niego kamerkę celem zrobienia porównania. pozwolę sobie dodawać nowe posty do tematu wraz z kolejnymi testami, natomiast z tego posta zrobię "spis treści" i będę go edytował. myślę że tym razem admini mi odpuszczą.

Spis treści
  1. Porównianie kamerek (w tym poście)
  2. Porówanie obiektywów
  3. ciąg dalszy nastąpi...

1. Porównanie kamerek

w porównaniu optycznie kamerki prezentują się podobnie, SJ jest nieznacznie większa. Obudowy wodoszczelne prawie identyczne, obie wyglądają solidnie, obie są szczelne.

SJ4000 SportCam. kupiona w Grudniu za kwotę 160zł. nagrywa w rozdzielczości 1920x1080 30 klatek. z ciekawostek, posiada ekran lcd 1,5" umożliwiający podgląd nagrań, oraz nagranych filmów. W zestawie z kamerą w pudełku otrzymujemy obudowę wodoszczelną, ramkę do mocowania, zaczep na kierownicę roweru, przejściówkę na statyw, 3 płaskie mocowania z taśmą 3m, 2 szybko złączki do mocowań (proste, nie jhook) klips do zamocowania na pasku, kilka łączników umożliwiających ustawienie kąta kamery, kabel usb, linka stalowa (1mm) do przymocowania kamery do czegoś. Dla dalej oglądających zaznaczam że nie jest to oryginalna kamera sjCam (która kosztuje nieco ponad dwa razy tyle co ta) lecz jej tańszy klon dość popularny na allegro. może po powodować różnice pomiędzy tym co widzieliście w necie a tym co wynikło z moich badań. Są jednak sklepy w których identyczna kamera sprzedawana jest jako sjCam (np toys4boys), natomiast zarówno procesor jak i matryca zgadzają się z tym, co w swojej ofercie ma oryginalne SjCam. jeśli ktoś z okolic trójmiasta chciałby mi pożyczyć oryginalną SJ do testów chętnie zgadam się z nim na PW.

GoPro Hero3 Black przedstawiać nie będę, bo myślę że jest znane. kupiona gdzieś w okolicach kwietnia 2014 za kwotę 1250zł. W zestawie z kamerą przyszły: 4 mocowania z taśmą 3m (2 płaskie, 2 na kask), szybko złączka do mocowań, 4 łączniki umożliwiające ustawienie kąta kamery, mocowanie na nadgarstek, kabel usb, pilot do kamery, ładowarka do pilota (usb), zaczep do pilota jako breloczek.


Załącznik:
Cams1.JPG [87.75 KiB]
Pobrane 430 razy

Załącznik:
Cams2.JPG [90.74 KiB]
Pobrane 425 razy

Załącznik:
Cams3.JPG [90.17 KiB]
Pobrane 410 razy


Ostatnio edytowano 2016-01-19 16:27:43 przez misiakw, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2016-01-19 15:05:34 
admin ręczy i poleca:)

Dołączył(a):2011-10-03
Posty: 714
Lokalizacja: Polska

PostNapisane: 2016-01-19 16:08:26 
Legenda forum

Dołączył(a): 2011-02-15 15:47:22
Posty: 3823
Lokalizacja: 3miasto
Płeć: Pół człowiek pół muffin
Obecne moto: tiger 800
2. Porównanie obiektywów

W tej części porównywałem obiektywy (i matryce) Kamer. Porównywałem klatki z filmów nagranych kamerami (obie ustawione w rozdzielczości 1920x1080, SJCam 30 klatek na sekundę, GoPro 29,7 klatki na sekundę. Porównywałem również jakości zdjęć wykonanych przez obie kamery w ustawieniach najlepszych, czyli 8Mpix dla SJ i 12MPix dla GoPro. z racji ograniczeń załączników na forum wrzucam miniaturki. kliknięcie w miniaturki z odnośników przekieruje do zdjęć w oryginalnym rozmiarze

2.1 Klatki filmów
Po lewej GoPro, po prawej SJ Cam
[ img ] [ img ]
poniżej porównania klatek w jednym pliku, oraz porównanie FOV, czyli obszaru jaki kamera ogarnia obiektywem.
[ img ] [ img ]
Klatki z Filmu nagranego z okna (z lewej GoPro, z prawej SJ)
[ img ] [ img ]


2.2 Zdjęcia
Po lewej GoPro, po prawej SJ Cam
[ img ] [ img ]
poniżej porównania klatek w jednym pliku, oraz porównanie FOV, czyli obszaru jaki kamera ogarnia obiektywem.
[ img ] [ img ]

2.3 Podsumowanie
SJ podczas nagrywania filmów nagrywa je z mniejszą jakością. Zaryzykowałbym z stwierdzeniem że nagrywanie FullHD odbywa się poprzez interpolację (rozciągnięcie) obrazu 720p do rozmiarów full hd, równocześnie GoPro nagrywa pełnowymiarowe HD, dzięki czemu obraz jest ostrzejszy i bardziej wyraźny. pomimo podobnych zniekształceń obrazu w środkowej części (kratki na kartce w oby kamerach są względnie prostokątne), na zdjęciach z okna w moim odczuciu SJ bardziej zniekształca obiekty znajdujące się blisko krawędzi pola widzenia (jak dolna krawędź ramy okna). W oby kamerkach bilans bieli ustawiony jest na auto. Patrząc po tablicy z testerem kolorów kolory z SJ są jaśniejsze i bardziej żywe niż z GoPro, w moim odczuciu SJ bardziej realistycznie oddaje kolory niebieskie i zielone, natomiast GoPro lepiej oddaje kolor żółty. Jednak patrząc na całokształt klatek (podłoga, kanapa, kolor ściany) GoPro lepiej oddaje realizm całości. NA pewno GoPro ma szerszy kąt widzenia, zarówno podczas robienia zdjęć jak i nagrań. tak an oko 4 krotnie większy.

przy tym porównaniu SJ zawiodło mnie podwójnie. nie oczekiwałem jakości nieco słabszej niz GoPro (w końcu podobna rozdzielczość, ilość klatek), natomiast nie tak słabej jaką zastałem. ponadto na logikę SJ łapiąc mniejszy obszar (co też mnie zaskoczyło, oczekiwałem jednak większego obszaru, tak 2/3 tego co GoPro) powinno lepiej dawać fobie radę ze zniekształceniami obrazu, a jest odwrotnie. zrzucałbym to na "karb" tego że moja SJ nie jest oryginałem firmy SjCam lecz jej klonem. Biorąc pod uwagę że takie GP jak moje można kupić na allegro za 900zł, SJ bardzo dobrze sprawdziła się na swoją cenę. Jednak skuszony obrazkami z neta czułbym się zawiedziony tym egzemplarzem, gdyż nadaje się on do nagrania sytuacji, jednak nie ma ostrości takiej jak reklamowane obrazki. Oryginalne SJ kosztuje 2 razy tyle co to które testowałem, i jeśli ktoś zechciałby pożyczyć mi jedną, chętnie powtórzyłbym ten test a wyniki dopisał, gdyż prawdopodobnie różnica między nia z GP byłą by mniejsza.

2.4 Metodyka

Aby moje porównania były możliwie powtarzalne wykonałem sobie stację do testów. za pomocą aluminiowej ramy oraz kątownika oddaliłem zaczep od stoły na którym położyłem dwie plansze testowe do porównania kolorów i zniekształceń. podczas testów doświetliłem stolik lampką znajdującą się bezpośrednio nad nim. po zaczepieniu kamery do stolika ustawiałem ją idealnie poziomo (z użyciem poziomicy) dzięki czemu obiektywy obu kamer znajdowały się w tym samym punkcie. niewielkie zakłócenia mogło wprowadzać to, że nie zasłoniłem okien, aczkolwiek i tak jest pochmurno więc raczej zmiany oświetlenia z zewnątrz były niewielkie. ponadto w przypadku robienia zdjęć SJ musiałem osobiście stać i naciskać przycisk (czym też zmieniałem oświetlenie), natomiast zdjęcia z GoPro wykonywałem z użyciem wiFi i pilota. podczas odczepiania SJ, przed testem GoPro pękło mi również mocowanie kamery które przyklejałem, stąd lekka różnica w kącie pod jakim kamera widzi stolik.
Załącznik:
Metod1.JPG [71.75 KiB]
Pobrane 404 razy
Załącznik:
Metod3.JPG [118.17 KiB]
Pobrane 410 razy
Załącznik:
Metod2.JPG [67.74 KiB]
Pobrane 393 razy
Załącznik:
Metod4.JPG [78.55 KiB]
Pobrane 410 razy
Załącznik:
Metod5.JPG [87.46 KiB]
Pobrane 403 razy


Załączniki:
Komentarz: porównanie jakości nagrań video z klatek
PorownianieKlatek.png [896.86 KiB]
Pobrane 407 razy
Komentarz: porównanie jakości (i rozmiarów) zdjęć
PorownanieZdjec.png [918.35 KiB]
Pobrane 435 razy
Komentarz: porównanie obszarów które łapie obiektyw w przypadku nagrań
FOVklatka.png [717.16 KiB]
Pobrane 383 razy
Komentarz: porównanie obszarów które łapie obiektyw w przypadku zdjęć
FOVFoto.png [866.27 KiB]
Pobrane 406 razy
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2016-01-19 20:57:38 
Mistrz prostej

Dołączył(a): 2011-05-19 22:40:18
Posty: 142
Lokalizacja: Gliwice
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: FZ6 Fazer 2008
Klony SJ poza wyglądem mają z oryginałami mało wspólnego. I jeszcze w oryginalnym SJ4000 obraz nie jest interpolowany - jest prawdziwe 1080p (z wyjątkiem któregoś FW).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2016-01-19 23:25:04 
Wcale nie jestem uzależniony od forum

Dołączył(a): 2014-08-17 12:43:43
Posty: 1156
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: Tracer 900 GT 2019
misiakw świetny pomysł jak i realizacja tego porównania. Moim zdamiem dużo wniosłoby zestawienie z oryginalną kamerka SJ 4000 oraz praktyczne zdjęcia "w terenie" w tych samych warunkach. Wtedy najlepiej widoczne różnice ukazują co która kamera potrafi. Tak trzymać!

Pozdrawiam :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2016-01-20 00:32:22 
Funkiel Nówka

Dołączył(a): 2015-07-30 08:05:20
Posty: 6
Lokalizacja: LBN
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: FZ6N
Ja bym się wstrzymał z zakupem. Podejrzewam, że niedługo na rynek trafią nowszej generacji modele kamer sportowych. Filmowanie 360 stopni stanie się standardem.
Przykład jak można fajnie się pobawić taką technologią:
https://www.youtube.com/watch?v=izjA4J5JAvU


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2016-01-20 16:54:44 
Prawie jak Mistrz Europy

Dołączył(a): 2011-07-05 15:51:48
Posty: 521
Lokalizacja: Opole
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: FZS600 01
wow, świetny materiał misiakw :) na miarę jakiegoś magazynu... może podeślij któremuś magazynowi linka do tego tematu i będziesz miał od producentów urządzenia do przeprowadzania testów ;)

no, chyba, że tak już współpracujesz :>


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2016-01-21 10:17:21 
Legenda forum

Dołączył(a): 2011-02-15 15:47:22
Posty: 3823
Lokalizacja: 3miasto
Płeć: Pół człowiek pół muffin
Obecne moto: tiger 800
blue7 napisał(a):
Moim zdamiem dużo wniosłoby zestawienie z oryginalną kamerka SJ 4000 oraz praktyczne zdjęcia "w terenie" w tych samych warunkach.

zamierzam przyczepić obie kamerki do furki i nagrać coś za dnia i w nocy, dla tego to dopiero pierwsza część testu :) zdaję sobie sprawę z tego ze klonom może być daleko do SJ, dla tego zaznaczyłęm ze to klon. jak gdzieś dorwę SJ, to bardzo mozliwe że ponowię testy, a ten temat "wyleci" z forum.
michal.m napisał(a):
może podeślij któremuś magazynowi linka do tego tematu i będziesz miał od producentów urządzenia do przeprowadzania testów

sie pomyśli, najpierw sam coś potestuję :)

rafał1984 napisał(a):
Filmowanie 360 stopni stanie się standardem.

osobiście nie cieszyłbym się z tego. moim zdaniem fakt że nie mogę tego oglądać w 360 st na płaskim ekranie tylko muszę obracać ekran powoduje, że mogę przegapić coś ciekawego. gram na tablecie w pewną gierkę która zrobiła filmik promocyjny w 360. po 4 obejrzeniu filmiku dalej nie wszystkie smaczki ogarnąłem, a już mnie tak znudził że nie chciało mi się dalej oglądać. jednak nagrywanie jakiegoś obszaru "na płasko" powoduje że obejmujesz wszystko wzrokiem na raz , przez co nagrywającemu jest łatwiej pokierować widzem na to, co ten ma obejrzeć. ale to moje prywatne zdanie, dyskusja raczej na oddzielny temat.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Administracja forum: admin@motocykl.org