Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2017-08-19 15:26:09 
Funkiel Nówka

Dołączył(a): 2017-05-28 00:07:03
Posty: 3
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: FZ6 Fazer 2005
Cześć!

Od początku sierpnia tego roku jestem szczęśliwym posiadaczem FZ6 S z 2005r. Niestety motocykl podczas pierwszego dłuższego wyjazdu zaczął się przegrzewać..

Rzecz zadziała się podczas jazdy po autostradzie tempem ok. 120/150 km/h. Temp wskoczyła na 4 kreski,a następnie podskoczyła do maxa i zaczęła mrugać.
Niezwłocznie zatrzymałem się aby schłodzić silnik i zawróciłem do domu.

Odkryłem, że termostat się nie otwierał przez co nie załączał się duży obieg chłodzenia. Jako tymczasowe rozwiązanie wyciąłem jego środek aby moto było chłodzone dużym obiegiem - nowy termostat jest w drodze.

Sądziłem, że po tym zabiegu temperatura wróci do normy jednak moto wciąż się grzeje.. 4 kreski w mieście to standard - po zatrzymaniu się dobija do maxa i powoli spada.

Garść suchych faktów:

- Przy wymianie płynu chłodniczego stary miał kolor brązowy.. Oznacza to, że moto było lane wodą i pojawiła się rdza, układ chłodzenia był czymś uszczelniany lub.. padła uszczelka pod głowicą..
- Wentylator działa. Załącza się po wskoczeniu 4 kreski na wyświetlaczu. Działa w ten sposób, że "dmucha" w stronę tyłu motocykla
- Pompa wody działa. Po otwarciu chłodnicy i dodaniu gazu płyn jest zasysany aż miło
- Chłodnica oraz węże z układu chłodzenia są gorące
- Poziom płynu w zbiorniczku wyrównawczym jest na właściwym poziomie - poniżej max. Moto nie wypluwa płynu ze zbiorniczka
- Sprzęgło nie robi się miękkie gdy temperatura wzrasta. Biegi wchodzą gładko, bez problemu
- Moto nie traci mocy, nie zmienia swojej charakterystyki wraz z wzrostem teperatury

Mieliście może podobne doświadczenia?

Jak sądzicie co jest przyczyną? Wszystko wskazuje na uszczelkę pod głowicą choć wolałbym aby było to coś innego..
Może po prostu czujnik temperatury źle działa?

Będę wdzięczny za każdą poradę :)
Łukasz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-08-19 15:26:09 
admin ręczy i poleca:)

Dołączył(a):2011-10-03
Posty: 714

PostNapisane: 2017-08-19 15:35:40 
Legenda forum

Dołączył(a): 2009-07-15 23:58:19
Posty: 3245
Lokalizacja: ELE
Płeć: Mężczyzna
Telefon: czarny
Obecne moto: r1100gs
Do wymiany termostat i korek chłodnicy.
Nowe z ASO.

Od tego zacznij.
Płyn zalać świeży, zrobić jego zmianę za tysiąc km.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-08-19 16:39:47 
Funkiel Nówka

Dołączył(a): 2017-05-28 00:07:03
Posty: 3
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: FZ6 Fazer 2005
Ok zaopatrzę się w nowy korek i termostat w ASO.

A co z kolorem płynu?

Dodam, że przy odkręcaniu korka chłodnicy można znaleźć brązową.. maź? Jakby coś się wytrącało.
Sam płyn w chłodnicy ma kolor taki jak wlany (Motul Motocool).. Natomiast przy spuszczaniu oraz płukaniu układu jest on brązowy/rdzawy.

Czy powinienem w ogóle jeździć na nim jeśli temperatura potrafi skoczyć przy światłach, po zakończonej jeździe na max skali? :/
Obawiam się, że uszkodzę przez to silnik.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-08-21 09:18:05 
Legenda forum

Dołączył(a): 2011-02-15 15:47:22
Posty: 3805
Lokalizacja: 3miasto
Płeć: Pół człowiek pół muffin
Obecne moto: tiger 800
FZ6 po mieście się grzeje - w ciepłe dni na światłach załączenie wentylatora to standard, w zimne dni też jak jeżdże niby ok, ale po odstawieniu moto do garażu też wentylator wskakuje. oczywiście jaksam zauwarzyłeś - termostat u ciebie lezy idużego obiegu nie załącza, ale na dużym obiegu też nie będzie arktyki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-08-21 22:18:53 
Funkiel Nówka

Dołączył(a): 2017-05-28 00:07:03
Posty: 3
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: FZ6 Fazer 2005
misiakw z termostatu został wycięty środek i mam cały czas duży obieg chłodzenia - mimo to moto grzeje się nawet na max skali podczas jazdy po autostradzie z prędkością około 140 km/h i właśnie to mnie martwi..

Może chłodnica jest czymś zapchana i nie oddaje w pełni efektywnie ciepła? Przepłukam ją porządnie gdy będę wymieniał korek i termostat.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-08-22 10:55:15 
Chop-luftmysza

Dołączył(a): 2012-09-20 09:21:17
Posty: 1337
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć: Mężczyzna
Telefon: 609siedem46cztery51
Obecne moto: KiloFaza
Łukasz P. napisał(a):
misiakw z termostatu został wycięty środek i mam cały czas duży obieg chłodzenia



Z tu Ciebie zdziwię kiedyś miałem taki przypadek że auto klienta się przegrzewało, też był wyjęty termostat i szukaliśmy wszędzie gdzie się dało łącznie z awarią samego czujnika temp.
Dopiero po założeniu sprawnego termostatu wszelkie problemy ustał, podejrzewam że miało to coś wspólnego z prawidłowością przepływu płynu chłodzącego w układnie, jakieś zawirowania ect...
Wymień płyn, załóż sprawny termostat i wtedy sprawdź czy jest ok.
Ta maź to najpewniej ścięty olej silnikowy, wyczyść to dobrze załóż i monituj czy ta breja vel masło znowu się zbiera.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-06-17 00:53:03 
Funkiel Nówka

Dołączył(a): 2016-07-31 20:35:39
Posty: 10
Płeć: Mężczyzna
Udało się znależć przyczynę i rozwiązanie ?

Opiszę mój problem.
FZ6 07r.
Podczas jazdy temp silnika = 3 kreski, czasem wskoczy chwilowo na 4.
Po zakończeniu jazdy, przy normalnej spokojnej jeżdzie, po zgaszeniu silnika w 9/10 razy wskakuje 4 kreska i załącza się wentylator.
Ostatnio nawet potrafi przez chwilę dojść do końca, by następnie powoli opadać.

Podjęte działania:
- Przepłukałem układ chłodniczy i zalałem płyn Motul Motocool.
- zmieniłem korek chłodnicy - okazało się że w dniu zakupu moto miało korek od chłodnicy z informacją 0,9psi. Gdy to odkryłem kupiłem korek z fz6 (allegro ale od fz'tki)
- wąż doprowadzający płyn do chłodnicy (ten z lewej strony) gorący, a więc termostat teoretycznie działa
- po ok 200km sprawdziłem stan płynu i jest wciąż pod korkiem, więc nie wycieka.

Co mogę i jak zdiagnozować jeszcze?
W jaki sposób najszybciej i najprościej sprawdzić czy pompa wody działa?
Jest możliwe że chłodnica nie działa jak powinna, i pomimo przepływu cieczy nie wychładza jak powinna?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-06-17 10:41:57 
Pryszczaty jeździec

Dołączył(a): 2016-07-12 21:03:13
Posty: 50
Lokalizacja: Wałbrzych
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: FZ6N S2
Noise
Nie masz czego diagnozować, ponieważ wszystko działa jak należy.
Chwilę po zgaszeniu silnik nadal oddaje ciepło do płynu chłodzącego. Dlatego temperatura Ci wzrasta. Jeśli dzieje się to w okolicy zakresu pracy wentylatora, to ten się włączy.
A przy spokojnej jeździe moto szybciej osiąga temperaturę, przy której włączy się wentylator.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-06-17 11:24:30 
Pryszczaty jeździec

Dołączył(a): 2017-01-26 15:56:37
Posty: 90
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: Fz6n 04
Może masz jakąś "akcesoryjną" osłonę chłodnicy, która dodatkowo zmniejsza dopływ powietrza............ ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-06-17 15:25:20 
Funkiel Nówka

Dołączył(a): 2016-07-31 20:35:39
Posty: 10
Płeć: Mężczyzna
Zrobię zdjęcie chłodnicy i mi powiecie co sądzicie.

Powiem tak - od zakupu konia powychodziło kilka kwiatków, jak wspomniany inny korek od chłodnicy (obecnie juz wymieniiony). Więc jestem na etapie 'spodziewaj się wszystkiego' .

Co do grzania - czytalem (m.in. na tym forum) dwie wersje.
Jedna potwierdza stan jak u mnie - 3 kreski, na postoju załącza się 4 i wentylator. Cześć twierdzi że ok.
Druga, że powyższy stan jest nienormalny, gdyż mają 2 kreski do 3, a przy ostrej jezdzie bądź korkach 4 .
Stąd już zaczynam się przyglądać.

Mnie osobiście też się zdaje że dziwnie się szybko potrafi zagrzać.
Jak jeżdzę ze znajomymi (jeden na yamaha mt 09, drugi kawa z750) to jak sie zatrzymujemy to u nich spokój a u mnie wentylator od razu. Stąd budzi to u mnie niepokój.
Oczywiście może być że Fz6 tak ma i nie ma się czym martwić.
Ale jeśli cos jest nie sprawne, to chcę to wykluczyć niż póżniej załować.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-06-17 16:04:40 
Mistrz prostej

Dołączył(a): 2018-01-02 13:54:29
Posty: 174
Lokalizacja: Jelenia Góra
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: fz6 s2
Mam podobnie w fz6 s2 2007r u siebie. Nie ma się czym przejmować. Dopóki wentylator włącza się i schładza to jaki problem? Gdyby wentylator się nie załączał a temperatura wynosiła ze 110-120st C ciągle to zacząłbym się martwić.. a tak to szukanie dziury w całym.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-06-18 09:21:14 
Legenda forum

Dołączył(a): 2011-02-15 15:47:22
Posty: 3805
Lokalizacja: 3miasto
Płeć: Pół człowiek pół muffin
Obecne moto: tiger 800
Noise napisał(a):
Jedna potwierdza stan jak u mnie - 3 kreski, na postoju załącza się 4 i wentylator. Cześć twierdzi że ok.

wiosną i jesienią (jak jest zimno) 2 kreski, trzecia jak zagrzeję (postój, koniec jazdy, korek)
latem czyli jak jest ciepło tak jak opisałeś 3 kreski, przy wolnej jeździe, postoju, korku wentylator załacza się na 100%. mam tak od zawsze... kupiłem mot jak miało 25-27kkm na liczniku, teraz mam 65 i stan niezmienny. ten sprzęt się grzeje i tyle


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-06-18 18:47:15 
Funkiel Nówka

Dołączył(a): 2016-07-31 20:35:39
Posty: 10
Płeć: Mężczyzna
Dzięki za odpowiedzi .

Jeśli rzeczywiśćie 'ten typ tak ma', to moje obawy są bezsadadne, co jest dobrą wiadomością.

Profilaktycznie wrzucam zdj chłodnicy.
Jest jeszcze jedna rzecz którą sprawdzę - po ok 1000km spraawdzę czy ubyło płynu chłodniczego. Jeśli tak się stanie, będzie to znaczyć że mam wyciek, lecz na tyle mały że płyn wyparowuje ( o takich przypadkach równeż czytałem). Wtedy ciśnienie jest nieodpowiednie przez co chłodzenie równiez.
Ale to już sobie zaobserwuje przy okazji .

https://i.snag.gy/pgZb9L.jpg
https://i.snag.gy/fwydku.jpg
https://i.snag.gy/WYg4ux.jpg


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-06-18 20:33:33 
Pryszczaty jeździec

Dołączył(a): 2016-07-12 21:03:13
Posty: 50
Lokalizacja: Wałbrzych
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: FZ6N S2
Ozdobnikiem masz zakryte pół chłodnicy. To się musi przenieść na częstotliwość włączania wentylatora. Zdejmij osłonę, pobrykaj :moto: a na pewno zauważysz różnicę.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-06-18 21:08:57 
Funkiel Nówka

Dołączył(a): 2016-07-31 20:35:39
Posty: 10
Płeć: Mężczyzna
Dzięki.

Tak zrobie i napewno dam znać :)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Administracja forum: admin@motocykl.org