Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2019-01-30 12:38:15 
Legenda forum

Dołączył(a): 2011-02-15 15:47:22
Posty: 3805
Lokalizacja: 3miasto
Płeć: Pół człowiek pół muffin
Obecne moto: tiger 800
Przeglądałem sobie ostatnio thingiverse.com (dla tych co nie wiedzą - jest to baza modeli 3d przygotowanych z myślą o drukarkach 3d i obrabiarkach CNC) pod względem modeli które mogą być przydatne do moto. Naszło mnie jakiś czas temu gdy samemu zaprojektowałem sobie mocowanie rejestracji które wycięte laserowo u jakiegoś gościa dorwanego z allegro kosztowało mnie łącznie 120zł podczas gdy podobne "gotowce" kosztowały po 2-3 razy tyle. Rhazz jakiś czas temu pisał też że szuka kierunkowskazu - i tu znów mnie naszło że można by to też wydrukować. Tak wiec w tym temacie chciałbym stworzyć zestaw linków to części (i gadżetów) które można sobie wydrukować. Nie trzeba mieć drukarki - są firmy które ogarniają takie czynności, a ceny wcale nie są kosmiczne.

Części
[ img ]
Adapter kierunkowskazów - przedstawiony jako do FZ1 ale wg moich pomiarów do FZ6 powinien pasować - przydatne przy montowaniu akcesoryjnych kierunków.

Gadżety
[ img ]
Adapter GoPro na kierownicę - ma też "płaską" wersję dzięki czemu można go wykorzystać do zamontowania innych elementów na kierownicy, np sterownika grzanych manetek itp.

Narzędzia
tu wrzucę linka do narzedzia do wbijania uszczelniaczy lag. wrzucę jak pomierze lagę i upewnię się że pasuje bo do innego moto było więc nie wiem czy będzie działało


Jeśli macie coś ciekawego dawajcie w komentarzach, będę edytował posta.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-01-30 12:38:15 
admin ręczy i poleca:)

Dołączył(a):2011-10-03
Posty: 714
Lokalizacja: Polska

PostNapisane: 2019-01-30 14:10:48 
Zamykacz opon

Dołączył(a): 2014-07-29 10:56:56
Posty: 253
Lokalizacja: Wałbrzych
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: Fzs600 2001r
misiakw napisał(a):
Naszło mnie jakiś czas temu gdy samemu zaprojektowałem sobie mocowanie rejestracji które wycięte laserowo u jakiegoś gościa dorwanego z allegro kosztowało mnie łącznie 120zł

z jakiego materiału to zostało wykonane?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-01-30 15:37:36 
Legenda forum

Dołączył(a): 2011-02-15 15:47:22
Posty: 3805
Lokalizacja: 3miasto
Płeć: Pół człowiek pół muffin
Obecne moto: tiger 800
lepel napisał(a):
z jakiego materiału to zostało wykonane?

pseudo węgiel. pseudo, bo z carbonu mam dwie skrajne warstwy, środek to zwykły laminat i żywica barwiona na czarno (tak wg opisu), Części połączone w całosc klejem metaakrylowym. Głownym powodem była chęć ogarniecia tylnych kierunków tak, żeby działały bezproblemowo z kuframi bocznymi. Chwaliłem się tym mocowaniem tutaj:
viewtopic.php?f=18&t=12847&p=234558&hilit=mocowanie+rejestracji#p234646

projekt po końcowym wykonaniu wymagał pewnych poprawek bo nie uwzględniłem szerokości kierunków czy też nacięcia od dołu dla tego jeszcze nie wrzuciłem na tingiverse "nowej" wersji. czekam na drukarkę 3d jak przyjdzie może testowo wydrukuję sobie żeby pokombinować z nowymi "wersjami". ale wydruku bym ostatecznie nie mocował do moto w tym miejscu - obawiam się o trwałość. natomiast ten materiał ktory mam wytrzymał półtora sezonu i nie wygląda jakby miał się poddać.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-01-31 09:23:31 
Pryszczaty jeździec

Dołączył(a): 2018-03-13 12:59:42
Posty: 75
Lokalizacja: Toruń
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: Thundercat
Mam wydrukowane mocowanie tablicy wraz z kierunkami, dedykowany uchwyt do telefonu, nakładki na podnóżki i wozdziki i brakujące mocowania przedniej czaszy. Teraz będę projektował brakujące mocowania plastików i jeśli się wszystko uda to nowy licznik.
Co do wytrzymałości to zależy od materiału i drukarki. Na końcową jakość też wpływa sam operator drukarki właściwie umieszczając model na stole. Drukowałem nawet mocowania do spoilera w samochodzie torowym, który jeździ do tej pory i nic nawet nie nadpękło.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-01-31 10:20:25 
Legenda forum

Dołączył(a): 2011-02-15 15:47:22
Posty: 3805
Lokalizacja: 3miasto
Płeć: Pół człowiek pół muffin
Obecne moto: tiger 800
patrykflsu napisał(a):
Mam wydrukowane mocowanie tablicy wraz z kierunkami, dedykowany uchwyt do telefonu, nakładki na podnóżki i wozdziki i brakujące mocowania przedniej czaszy.

jeśli wpadniesz na pomysł żeby wrzucić stl'e na thingiverse lub gdzieś do neta - podaj linki bo własnie takie elementy chciałem tutaj podlinkować.

patrykflsu napisał(a):
Co do wytrzymałości to zależy od materiału i drukarki. Na końcową jakość też wpływa sam operator drukarki właściwie umieszczając model na stole.

to wiem, dobór materiału, parametrów, model i sporo zniesie. ale jako że drukarka która zamówiłem to raczej niskobudrzetowy sprzęt do "wstępu" w temat druku, a i ja mam zero umiejętności to nie chcę ryzykować odpadnięciem całego tyłu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-01-31 11:29:16 
Legenda forum

Dołączył(a): 2018-08-01 19:28:01
Posty: 2285
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: XV250 R1200GS CBF600
Elementy wydrukowane nawet na prostych drukarkach 3D do tej pory spotykalem bardzo trwałe, po wydruku takiego uchwytu zawsze mozna zrobic próbę ognia :) mozna tez zrobic bruzde miedzy polaczeniami skrecanymi i wkleić w nią stalową linkę nawet cienką jak rowerowa do przerzutek tak zeby sruby dodatkowo ją też trzymały. Nawet jesli sie zlamie to nie odleci :)

Świetny temat, mam w głowie mnóstwo pomysłów na wykorzystanie drukarki ale brakuje mi totalnie miejsca na drukarkę nawet małą i czasu na rysowanie modeli. Jesli robisz nowe elementy pioniersko metodą prób i błędów to drukowanie poza domem odpada..

Sam chetnie wydrukowalbym przedluzki pod lusterka w fz6 s1, pare uchwytow kamery i mocowanie wskaznika biegow.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-01-31 16:00:28 
Pryszczaty jeździec

Dołączył(a): 2018-03-13 12:59:42
Posty: 75
Lokalizacja: Toruń
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: Thundercat
Udostępnić modele mogę. Oczywiście bez uchwytu do telefonu, bo tam jest wyższa bajka i spędziłem nad nim sporo czasu. Nie będę sobie strzelał w kolano.
Drukarkami zajmuję się już kilka lat, trochę ich zaprojektowałem, trochę ulepszyłem, ogólnie ciekawy temat. Za pomocą drukarki zbudowałem ploter laserowy i wycinam sobie na nim naklejki :D
Proponuję zacząć od drukowania z PET-G, o wiele przyjemniejszy materiał niż PLA czy ABS, a do motocykla nadaję się idealnie ponieważ cyjanoakrylany świetnie go kleją, czego nie można powiedzieć w przypadku PLA. Jest także elastyczny, PLA pęką odrazu.
Często wzmacniam elementy drukowane śrubami, wałkami, kątownikami etc. Kiedyś drukowałem nawet uchwyt do lewarka samochodowego. Ogólnie należy pamiętać, że słabym punktem wydruku jest łączenie warstw. Rozerwanie modelu w płaszczyźnie X,Y jest bardzo trudne i należy to wykorzystywać odpowiednio dzieląc model i łącząc np. śrubami. Coś na zasadzie jajka. Jak je ustawimy pionowo to można na nim samochód postawić.
Jak ktoś chce coś wydrukować, albo potrzebuje porady to służę pomocą.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Administracja forum: admin@motocykl.org