Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2011-03-21 11:55:34 
Mistrz prostej

Dołączył(a): 2010-04-13 19:40:14
Posty: 138
Lokalizacja: Orzesze
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: fazer 01r
Własnie jestem na etapie zakupu bo swoją sprzedałem razem ze wcześniejszym moto, wydatek mały a może czasem pomóc. Swoją drogą jestem ciekawy czy wozicie pod siedzeniem taki sprzęcik.
Tutaj można kupić http://www.twoja-apteczka.pl/apteczka-m ... p-229.html
są jeszcze na necie apteczki z louisa, tylko cena wyższa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Apteczka motocyklowa
PostNapisane: 2011-03-21 11:55:34 
admin ręczy i poleca:)

Dołączył(a):2011-10-03
Posty: 714
Lokalizacja: Polska

PostNapisane: 2011-03-21 13:41:14 
Mistrz prostej

Dołączył(a): 2011-01-11 15:40:42
Posty: 198
Lokalizacja: Lubin (zDolnyŚląsk)
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: Transalp 600
Ja wożę podobną ale w mojej są jeszcze tabletki przeciw bólowe i dwa kielonki po 50gr.każdy :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2011-03-21 16:39:24 
Mistrz prostej

Dołączył(a): 2009-04-17 10:16:00
Posty: 182
Lokalizacja: wrocław
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: Gsx-r k8
Moją apteczkę doposażyłem w folie termiczna , ustnik do sztucznego oddychania, wodę utlenioną w maści ,bandaże. W tamtym sezonie niestety przydała się w trasie :?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2011-03-21 19:55:55 
Paramedic

Dołączył(a): 2009-01-01 12:46:21
Posty: 1342
Lokalizacja: LU/PO/ZSW
Płeć: Mężczyzna
Telefon: 112 lub 601100100
Obecne moto: lookinforFZ1
W temacie Pierwsza Pomoc macie mój post o apteczce ;] Polecam zajrzeć ;] Warto mieć 8)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2011-03-21 20:05:01 
Człowiek Szafka

Dołączył(a): 2008-12-03 13:04:26
Posty: 2647
Lokalizacja: Pulki k.Puław
Płeć: Mężczyzna
Telefon: 693183962
Obecne moto: VFR 800 FI 2000r
Wątki już połączone ze sobą więc daleko nie trzeba szukać :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2012-02-27 13:01:16 
Pierwszy wydech regionu

Dołączył(a): 2009-12-16 12:56:07
Posty: 344
Lokalizacja: Gród Kraka
Płeć: Mężczyzna
Telefon: Szajsung
Obecne moto: BMW R1200GS ADV LC
Odświeżam mocno zakurzony temat.
Do zlotu jeszcze trochę, a sezon dla co poniektórych już zapewne rozpoczęty.
Nim na zlocie poruszymy z Wami kwestie podstawowe w zakresie udzielania pierwszej pomocy w przypadku wypadku komunikacyjnego (czyli sytuacji w której każdy z nas może znaleźć się jako poszkodowany - A TFU :!: - albo udzielający pomocy), proponuję zapoznać się z materiałami zamieszczonymi na stronie Polskiej Rady Resuscytacji.
Są dostępne za free i w formie pdf.
Ściągajcie i czytajcie - na zlocie będzie nam łatwiej i szybciej do Was dotrzeć, a nim do tego dojdzie kto wie...
Może my, a może ktoś nam w tym czasie uratuje życie.
Warto... bo jest tylko jedno.
Miłej lektury.

http://www.prc.krakow.pl/2010/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2012-02-27 22:04:43 
Zamykacz opon

Dołączył(a): 2011-11-16 22:56:04
Posty: 238
Lokalizacja: Gdańsk
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: Fz6n 05
Mam pytanie do znawców tematu. Ostatnio zdarzyło się, że przyjechałem jako pierwszy do potrącenia. Sprawca w szoku, ofiara - połamana starsza kobieta. Nieprzytomna, nie reaguje, brak czynności oddechowych. Puls niewyczuwalny/słaby. Obfite krwawienie z okolic ust. Nie wiedziałem, czy jest drożny nos. Próba udrożnienia dróg oddechowych raczej mało skuteczna.

Moje pytanie: Czy w takiej sytuacji należy ofiarę przechylić na bok rezygnując z masażu serca, licząc na lepszy wypływ krwi z niedrożnych dróg oddechowych. Czy mimo to uciskać klatkę piersiową? Co robić w takiej sytuacji? Osobiście uznałem za priorytet udrożnienie dróg, z uwagi na słaby ale istniejący puls (było zimno dlatego założyłem, że mogę nie wyczuwać z uwagi na temperaturę). Pogotowie przyjechało w 2 minuty, dalej tylko pomagałem, ale do dziś nie wiem czy właściwie zrobiłem. Chciałbym lepiej ogarnąć temat bo takie rzeczy (jak widać) są czasem przydatne na drodze.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2012-02-27 23:51:12 
Legenda forum

Dołączył(a): 2009-07-15 23:58:19
Posty: 3245
Lokalizacja: ELE
Płeć: Mężczyzna
Telefon: czarny
Obecne moto: r1100gs
BLS:
http://www.prc.krakow.pl/2010/doc/Poste ... 101014.pdf

Masz odpowiedź na swoje wątpliwości.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2012-02-28 20:50:42 
Zamykacz opon

Dołączył(a): 2011-11-16 22:56:04
Posty: 238
Lokalizacja: Gdańsk
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: Fz6n 05
No właśnie nie :confused2: Na etapie udrożnij drogi oddechowe nie ma opcji niemożliwe/awykonalne.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2012-02-29 11:13:31 
Mistrz Polski

Dołączył(a): 2009-08-16 19:46:14
Posty: 487
Lokalizacja: Wwa/B-stok
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: TnT
Powyższe dotyczy samej resuscytacji. Trzeba zapoznać się ogolnie z problemem zatrzymania krążenia.
Co, jak i kiedy jest opisane w tej prezentacji:
http://www.sbm.tarnobrzeg.pl/p_pomoc/pomoc.pdf

A szczegóły i ciekawostki pewnie na zlocie :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2012-03-02 12:03:37 
Pierwszy wydech regionu

Dołączył(a): 2009-12-16 12:56:07
Posty: 344
Lokalizacja: Gród Kraka
Płeć: Mężczyzna
Telefon: Szajsung
Obecne moto: BMW R1200GS ADV LC
JaGO.
Dokładnie o tym mówimy - zupełnie inaczej wygląda sytuacja udzielania pierwszej pomocy ofierze wypadku komunikacyjnym.

W tym przypadku ZAWSZE MUSISZ założyć że ofiara ma uszkodzony kręgosłup szyjny i STANDARDOWY MANEWR UDRAŻNIANIA DRÓG ODDECHOWYCH JEST BEZWZGLĘDNIE PRZECIWWSKAZANY :!: (można chcąc pomóc - przerwać rdzeń kręgowy)
Odpowiednim uchwytem trzeba wystabilizować kark poszkodowanego w takiej pozycji w jakiej się znajduje i spróbować obrócić na plecy (wcześniej w miarę możliwości opróżniając jamę ustną z krwi, zębów czy czego popadnie) - pokażemy na zlocie jak to prawidłowo wykonać.
W każdym razie - zatrzymanie krążenia (prawidłowo stwierdzone) ma PIERWSZEŃSTWO przed urazem szyi.
Nie ma czegoś takiego jak puls niewyczuwalny/słaby :!:
Jest ALBO WYCZUWALNY= obecna akcja serca (nawet resztkowa) albo NIEWYCZUWALNY = zatrzymanie krążenia. Albo wóz albo przewóz - na niuanse mogą sobie pozwolić ratownicy medyczni i lekarze znający fizjologię. Zawsze mierz puls na tt. szyjnej jedną ręką - a drugą na własnej tt. szyjnej - pomaga wyczuć różnicę w pulsie swoim i ew poszkodowanego (lub jego brak)
Jeśli nie jesteś pewien - ZAWSZE zakładaj ŻE NIE MA.
Zatem - trudno powiedzieć - jeśli wyczułeś puls (słaby) = krążenie było obecne i priorytet miało udrożnienie dróg oddechowych (jakiekolwiek - nawet z krwii) - natomiast gdyby nieobecny był puls - co da Ci zabawa w udrażnianie dróg oddechowych gdy nie pracuje serce i ofiara nawet nie skorzysta z tego, że jej coś wleci do gardła.
Dlatego to takie ważne. każdy szczegół.
Będzie o tym mowa - ja się w każdym razie na pewno podejmuję...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2012-03-14 22:42:05 
Zamykacz opon

Dołączył(a): 2011-11-16 22:56:04
Posty: 238
Lokalizacja: Gdańsk
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: Fz6n 05
Dziękuję :) Bardzo dobry opis. Czy mógłbyś jeszcze wyjaśnić co i jak odnośnie tego pierwszeństwa? To znaczy że bezwzględnie nie wolno mi uszkodzić szyi podczas próby przywracania krążenia?

Co warto wozić ze sobą? Żeby np. odessać krew z przełyku, nosa udrażniając go? Kurde pojechałbym na zlot, ale daleko mam a moto (jeszcze) pali jak czołg :roll: :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2012-03-14 23:03:51 
Legenda forum

Dołączył(a): 2009-07-15 23:58:19
Posty: 3245
Lokalizacja: ELE
Płeć: Mężczyzna
Telefon: czarny
Obecne moto: r1100gs
Cytuj:
Dziękuję :) Bardzo dobry opis. Czy mógłbyś jeszcze wyjaśnić co i jak odnośnie tego pierwszeństwa? To znaczy że bezwzględnie nie wolno mi uszkodzić szyi podczas próby przywracania krążenia?

Co warto wozić ze sobą? Żeby np. odessać krew z przełyku, nosa udrażniając go? Kurde pojechałbym na zlot, ale daleko mam a moto (jeszcze) pali jak czołg :roll: :(



Przy udrożnianiu dróg oddechowych osobom poszkodowanym w tym przypadku motocykliście, nie możesz korzystać z trój etapowego rękoczynu udrożnienia dróg gdyż występuje tam odgięcie głowy do tyłu.

W sytuacji jaką miałeś, jak szary kowalski postępujesz według BLS-u, pacjent nie ma oddechu, nie obchodzi Cię krążenie (nie jesteś osobą wyszkoloną do jego oceniania), możesz nie wyczuć na dystalnych częściach ciała ( tętnica udowa, grzbietowa stopy, promieniowa, pachowa etc ) , a krążenie będzie zcentralizowane. Organizm jest na tyle mądry że przy wielonarządowych urazach dostarcza krew tylko do najważniejszych narządów. Brak oddechu, brak możliwości udrożnienia zaczynasz masaż serca, ok 80-100 uciśnięć na minutę, środek klatki. Nie obchodzi Cię nie drożna jama, sam w pojedynkę tego nie udrożnisz. Jedynie zostaje Ci wysunięcie żuchwy tak by dolna szczęke ( jej zęby wyszły nad górną ) to wszystko. W sytuacji dwóch osób można zastosować obrócenie pacjenta na bok , gdzie jeden stabilizuje odcinek szyjny. Ale istnieje ryzyko uszkodzenia kręgosłupa na odcinku piersiowym/lędźwiowym/ krzyżowym. Zespół ratownictwa w takiej sytuacji ma pacjenta na desce ortopedycznej i jest o tyle łatwiej i bez ryzyka powikłań.

Całe postępowanie jakie napisałem jest zawarte w BLS-ie.

Jeśli jest drożność, możesz nie musisz pacjenta wentylować ( z racji krwi/śluzu ) można odstąpić o wentylacji. Tak naprawdę z badań naukowców wynika że po ustaniu oddechu płuca mają zawartość tlenu wystarczająca na 4-5 min. Ktoś powie że inaczej go uczyli, ok. Niech zatem weźmie w rekę wytyczne krajowej rady resuscytacji , ostatnia aktualizacja 2010 rok z drobnymi poprawkami co roku.

postępowania zmieniają się co parę lat i dlatego szkolenie pierwszej pomocy nie jest raz na całe życie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2012-03-15 18:54:28 
Zamykacz opon

Dołączył(a): 2011-11-16 22:56:04
Posty: 238
Lokalizacja: Gdańsk
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: Fz6n 05
Dziękuję :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2016-03-03 23:03:38 
Funkiel Nówka

Dołączył(a): 2016-03-03 22:04:56
Posty: 2
Lokalizacja: LU/PO/ZSW
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: lookinforFZ1
Chciałem bardzo podziękować adminowi i modom, że tak ważny temat został podpięty i nadal jest na forum!

Jestem mile zaskoczony! Postaram się wrzucić jakieś aktualizacje bo mam wersje uproszczone i odświeżone :)

Pozdrawiam Medyk/Leśmian


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Administracja forum: admin@motocykl.org