Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2013-04-11 10:56:55 
Pierwszy wydech regionu

Dołączył(a): 2012-10-24 19:21:54
Posty: 389
Lokalizacja: stolica "Scyzorykowa"
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: fz6S
Intryguje mnie kwestia zdjęć przesyłanych przez ITD zrobionych przez fotoradary, jak to się ma do karania motocyklistów. W przypadku samochodów, wykładnia sądów (w kilkudziesięciu sprawach) była następująca (w skrócie): nie można ukarać właściciela pojazdu, gdy nie przyzna sę do winy, a jego twarz jest nie do rozpoznania. To na wnioskodawcy ciąży obowiązek wskazania sprawcy i udowodnienia winy, a nie na kierowcy udowodnienia niewinności. A jak to się ma w przypadku motocykli? Tablica tylko z tyłu i twarz w 99,9 % przypadków nie do rozpoznania.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zdjęcie z fotoradaru?
PostNapisane: 2013-04-11 10:56:55 
admin ręczy i poleca:)

Dołączył(a):2011-10-03
Posty: 714
Lokalizacja: Polska

PostNapisane: 2013-04-11 11:14:05 
Prawie jak Mistrz Europy

Dołączył(a): 2011-07-05 15:51:48
Posty: 521
Lokalizacja: Opole
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: FZS600 01
Zdjęć nie przysyłają - tylko formularz, gdzie, o ile prędkość przekroczona, jaka marka pojazdu, nr rejestracyjny, nr fotoradaru.

Masz ponadto nieaktualne dane: nie musi być wizerunek kierującego. Właśnie przez to już nie przysyłają zdjęć z fotoradarów bo nie muszą udowadniać, że wizerunek kierowcy jest czytelny. Więc zamknęli usta obywatelom co się sądzili...

Właściciel pojazdu ma:
A - przyznać się do kierowania w tym czasie pojazdem
B - wskazać osobą, która w tym momencie kierowała
C - nie przyznać się i wtedy sprawa trafia do sądu

I taki m.in. arkusz się dostaje listem poleconym z zielonym logo ITD
Świeża sprawa bo dostałem miesiąc temu taki list, na szczęście tylko na 100zł i 4pkt, autem oczywiście


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-04-11 11:24:03 
Pierwszy wydech regionu

Dołączył(a): 2012-10-24 19:21:54
Posty: 389
Lokalizacja: stolica "Scyzorykowa"
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: fz6S
michal.m napisał(a):
Zdjęć nie przysyłają - tylko formularz, gdzie, o ile, jaka marka pojazdu, nr rejestracyjny.

Masz ponadto nieaktualne dane: nie musi być wizerunek kierującego. Właśnie przez to już nie przysyłają zdjęć z fotoradarów bo nie muszą udowadniać, że wizerunek kierowcy jest czytelny. Więc zamknęli usta obywatelom co się sądzili...

Właściciel pojazdu ma:
A - przyznać się do kierowania w tym czasie pojazdem
B - wskazać osobą, która w tym momencie kierowała
C - nie przyznać się i wtedy sprawa trafia do sądu

I taki m.in. arkusz się dostaje listem poleconym z zielonym logo ITD
Świeża sprawa bo dostałem miesiąc temu taki list, na szczęście tylko na 100zł i 4pkt, autem oczywiście


Czytaj uważnie mój post. W Twojej wypowiedzi pkt. 3 i o tym mówię. W sądach sprawy najczęściej są umarzane z braku możliwości wskazania sprawcy. W przypadku nie przyznania się do winy i nie wskazania osoby kierującej, kogo mają sady ukarać? Bycie właścicielem pojazdu nie stawia znaku równości, ze to on popełnił wykroczenie. A obowiązku wskazania sprawcy jak do dotąd nie masz. Możesz tylko odpowiadać za świadomie użyczenie przedmiotu wykroczenia, ale do tego musisz sam sie przyznać.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-04-11 12:02:48 
Prawie jak Mistrz Europy

Dołączył(a): 2011-07-05 15:51:48
Posty: 521
Lokalizacja: Opole
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: FZS600 01
Sorry, mój błąd...już prostuje wybór opcji C (a raczej opcji 3) :

zatem w przypadku zaznaczenia nr 3 to:
Cytuj:
Jeżeli Pan jako posiadacz pojazdu nie chce lub nie jest w stanie wskazać, komu powierzył Pan wyżej wymieniony pojazd na czas, w którym popełniono powyższe naruszenie, proszę wypełnić załączone oświadczenie nr 3, zgodnie z zawartą tam informacją. W takim przypadku nałożony zostanie mandat karny za wykroczenie z art. 96 3 Kodeksu wykroczeń, za które nie są przypisywane punkty karne

takie coś jest napisane w raporcie z ITD, które się dostaje.

Ponadto w pkt 3 są dwie opcje:
1. przyjmujesz 500zł bez punktów
2. nie przyjmujesz i sprawa trafia do sądu

Cytuj:
Właściciel pojazdu może też odmówić przyjęcia tego mandatu. Wtedy sprawa trafia do sądu właściwego dla miejsca popełnienia wykroczenia, który ustala, kto je popełnił. Maksymalna grzywna to 5 tys. zł.

Jak ktoś ma czas i pieniądze by latać po sądach i twierdzić, że nie wie kto kierował wtedy jego pojazdem to owszem może się sądzić.
Cytuj:
Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa, który uznał, że Inspekcja Transportu Drogowego, obsługująca fotoradary przy głównych trasach, nie ma prawa karać właściciela auta za przekroczenie prędkości, jeśli zdjęcie z fotoradaru jest nieczytelne. Nie może też karać kierowcy, który w związku z tym nie potrafi powiedzieć, kto prowadził samochód w momencie zrobienia tego zdjęcia. Ale orzeczenie w tej sprawie jest nieprawomocne.

Reasumując: zależy na jaki sąd trafisz. Podobnie jak z urzędami. Prawo jest niby jedno a w poszczególnych urzędach w miastach gminach różnie je interpretują.

Dodatkowo mieszkańcy Warszawy są w tym przypadku są uprzywilejowani bo:
Cytuj:
Okazania fotografii można się natomiast domagać składając wizytę w siedzibie GITD w Warszawie, kiedy chcemy wyjaśnić sprawę

Reszta kierowców niestety albo niech jedzie do Wa-wy by zobaczyć zdjęcie, które w większości przypadków będzie czytelne albo stawia wszystko na jedną kartę i idzie w zaparte, że nic nie wie. Wtedy sprawa tam gdzie zrobiono zdjęcie. Żeby to było u siebie a nie podczas jakiejś wycieczki...np. nad morze ;p

Aha, gdzieś natknąłem się, żeby wypełniać oświadczenie nr 2 i wskazywać jako kierowcę cudzoziemca, najlepiej spoza UE, heh


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-04-11 12:58:04 
Pierwszy wydech regionu

Dołączył(a): 2012-10-23 23:11:58
Posty: 303
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: fzs600
michal.m napisał(a):
Aha, gdzieś natknąłem się, żeby wypełniać oświadczenie nr 2 i wskazywać jako kierowcę cudzoziemca, najlepiej spoza UE, heh

Ciekawe ;) Ew. można dać jakiemuś żulowi 5 dyszek i niech się przyzna, co mu zrobią?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-04-11 13:06:13 
Pierwszy wydech regionu

Dołączył(a): 2012-10-24 19:21:54
Posty: 389
Lokalizacja: stolica "Scyzorykowa"
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: fz6S
Dzięki Michał.
Cytuj:
Ponadto w pkt 3 są dwie opcje:
1. przyjmujesz 500zł bez punktów
2. nie przyjmujesz i sprawa trafia do sądu

Jest to jakieś wyjście. Złodziejstwo w majestacie prawa, ale i opcja do przełknięcia dla kogoś, kto ma punkty. Zulika też można podstawić, a ktoś z forumowiczów dostał fotkę z jazdy motocyklem? Notabene, temat założyłem, ponieważ wczoraj na siódemce przy powrocie z Wawy naliczyłem 5 suszarek i 3 samochody krokodyli z rejestratorami, nie licząc masztów i 2 samochodów nieoznakowanych !!! Czyli średnio co 20 km pułapka. zamiast drogi budować to zajmują się .....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-04-11 13:15:28 
Zamykacz opon

Dołączył(a): 2012-09-08 01:26:57
Posty: 287
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: Mężczyzna
Telefon: 608588454
Obecne moto: VFR V-tec
Viper napisał(a):
na siódemce przy powrocie z Wawy

W zeszlym roku w trakcie majowki "testowalem" ta trase po remontach i calym tym bajzlu na moto wlasnie i nie bylo kompletnie zadnych zagrozen no moze poza Radomiem... Ehh ciezkie zycie polskiego kierowcy. Jak juz jest droga po ktorej sie da ile fabryka dala - a od Kielec do Wawy sie dalo to nastawiaja lataczy budzetu :/

Co do tych mandatow to tez cos czytalem o wskazywaniu osob z zagramanicy - problem w tym ze jak sie to stanie powszechne, to zrobia znow jakis myk zeby nie bylo stosowane.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-04-11 13:32:44 
Pierwszy wydech regionu

Dołączył(a): 2012-10-23 23:11:58
Posty: 303
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: fzs600
jerry01 napisał(a):
Co do tych mandatow to tez cos czytalem o wskazywaniu osob z zagramanicy - problem w tym ze jak sie to stanie powszechne, to zrobia znow jakis myk zeby nie bylo stosowane.

A jak dojdą, że podałeś fikcyjną osobę? Lepszym pomysłem jest rejestrowanie na bezdomnych, jakby otworzyć agencje, która by się tym zajmowała to można byłoby zgarniać niezły hajs ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-04-11 13:52:09 
Zamykacz opon

Dołączył(a): 2012-09-08 01:26:57
Posty: 287
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: Mężczyzna
Telefon: 608588454
Obecne moto: VFR V-tec
tomk napisał(a):
A jak dojdą, że podałeś fikcyjną osobę?

Naprawde wydaje Ci sie ze w dzisiejszych czasach nie da sie tego dojsc?
Ze nie ma miedzynarodowej wspolpracy policji ?
Ze ktos jest debilem i uwierzy w podane przez Ciebie oswiadczenie?
Tam podpisujesz na dole jeszcze takie oswiadczenie o swiadomosci konsekwencji prawnych wynikajacych z potwierdzenia wyjasnien polegajacych na nieprawdzie. Pierwszy ktoremu to udowodnia bardzo sie zdziwi.

A jak zlikwidowac proceder? - Wystarczy ze bedzie ustawowy zakaz uzyczania obcokrajowcom i osobom nie posiadajacym polskiego prawa jazdy/ obywatelstwa pojazdu zaznaczajac ze do sprawdzenie tego jest obowiazany wlasciciel pojazdu ( tak. da sie. / tak. moga tak zrobic.) i pozamiataja sytuacje. To nie sa rzeczy z gwiazd. Tylko u nas wszystko dziala poprostu w sposob chory. W sposob chory sa te radary/foto/wideo-rejestratory uzywane i w sposob chory ludzie chca za wszelka cene uniknac odpowiedzialnosci a jedno nakreca drugie. No i jestesmy biednym panstewkiem ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-04-11 14:00:39 
Pierwszy wydech regionu

Dołączył(a): 2012-10-23 23:11:58
Posty: 303
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: fzs600
jerry01 napisał(a):
Naprawde wydaje Ci sie ze w dzisiejszych czasach nie da sie tego dojsc?

Właśnie się pytałem o konsekwencje ;) No chyba, żeby kogoś z Korei PŁN zarejestrować, ale na pewno można łatwo sprawdzić czy taka persona przekroczyła granice UE.
jerry01 napisał(a):
Wystarczy ze bedzie ustawowy zakaz uzyczania obcokrajowcom i osobom nie posiadajacym polskiego prawa jazdy

Wystarczy podać dane menela i się hajs zgadza, tylko trzeba jakiegoś znaleźć ;) Ew. martwe dusze...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-04-11 14:17:16 
Zamykacz opon

Dołączył(a): 2012-09-08 01:26:57
Posty: 287
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: Mężczyzna
Telefon: 608588454
Obecne moto: VFR V-tec
tomk napisał(a):
Właśnie się pytałem o konsekwencje

Tutaj trzeba by sprawdzic pouczenie na druku ktory Ci wysylaja, bo jest tam okreslone dokladnie jakie sa konsekwencje poswiadczenia nieprawdy.

Jesli leca z KK - to masz art. 233.

Odnośnie bezdomnego i obcokrajowca:

Art. 234.
Kto, przed organem powołanym do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo,
w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub
przewinienie dyscyplinarne, fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie tych czynów
zabronionych lub przewinienia dyscyplinarnego,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności
do lat 2.

Art. 235.
Kto, przez tworzenie fałszywych dowodów lub inne podstępne zabiegi, kieruje przeciwko
określonej osobie ściganie o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe,
wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne albo w toku
postępowania zabiegi takie przedsiębierze,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Do kryminalu Cie nie wsadza, zapewne ale jak sad grzywienke przywali dla przestrogi to... AŁA ;)
Jak dla mnie niech kazdy robi jak uwaza. Na rozne rzeczy sa rozne patenty. Jednemu sie uda innemu nie. Trzeba ogarnac sobie bilans zyskow i strat.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-04-11 17:17:03 
Prawie jak Mistrz Europy

Dołączył(a): 2011-07-05 15:51:48
Posty: 521
Lokalizacja: Opole
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: FZS600 01
a jak zwykle jak w temacie fotoradarów to dochodzi się do jednej najsłuszniejszej tezy
jeździć należy tak jak nakazują przepisy
I wtedy nie będzie mandatów :lol:
tylko, że naprawdę ja nie potrafię jeździć tak jak przepisy nakazują, sorry, ale naprawdę nie potrafię np. po mieście wlec się 50km/h szczególnie gdy droga jest dwupasmówką odgrodzona pasem zieleni a z zewnętrznej strony barierami...albo co chwila w trasie w wiosce zwalniać do 50km/h by zaraz wyjechać z tej wioski, jechać między polami i widzieć nagle znak 70 km/h ...

Żeby nie było, że namawiam do poświadczania nieprawdy. Ja do swojego wykroczenia się przyznałem bo dokładnie wiedziałem kiedy to było i ile dokładnie jechałem. Fotoradar pstryknął zdjęcie, wskazał faktyczną prędkość - moje przeoczenie, mój błąd, że nie zwolniłem wystarczająco ;p

Właśnie jak dostałem zawiadomienie to szukałem co i jak ale jak napisał jerry01, ogarnąłem bilans zyskow i strat i wybrałem opcję: przyznaje się do winy. Której tej winy byłem w pełni świadomy jak wykroczenie popełniałem. Mimo, że były przesłanki by walczyć w sądzie (znak informujący o "moim" fotoradarze jest ustawiony ponad 800m przed samym fotoradarem - co jest niezgodne z przepisami, żeby było śmieszniej) to jednak nie uśmiechałoby mi się jechać 200km na rozprawę bo akurat fotka była w trasie.

Zatem od tamtej pory robię to co mnie zawsze wkurzało u kierowców aut - jak zbyt późno wyczaję fotoradar to niestety muszę czasem ostro przyhamowywać. Tym samym tak "poprawiam" bezpieczeństwo na drodze zwłaszcza dla tych jadących za mną :/

Ale co tam - wiosna wreszcie nadeszła, wypady motocyklowe będą więc olewam stacjonarne fotoradary :moto:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-04-11 22:41:16 
Niemowlak

Dołączył(a): 2013-01-20 00:30:04
Posty: 29
Lokalizacja: Wrocław
Płeć: Mężczyzna
Telefon: 669647457
Obecne moto: FZS600 02
Rozpoczynam akcję ! :
Naklej naklejkę na fotoradar.
Kupić okrągłe naklejki maskujące soczewkę kamery i naklejać Jak będą odklejać to będzie się rwać ;D
Będą ściągać , szorować aż doczyszczą to im się odechce :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-04-11 23:10:10 
Niemowlak

Dołączył(a): 2012-01-14 19:13:48
Posty: 47
Lokalizacja: Bydgoszcz
Płeć: Mężczyzna
Telefon: 123456
Obecne moto: Yamaha YZF 600R
jerry01 napisał(a):
tomk napisał(a):
Właśnie się pytałem o konsekwencje

Tutaj trzeba by sprawdzic pouczenie na druku ktory Ci wysylaja, bo jest tam okreslone dokladnie jakie sa konsekwencje poswiadczenia nieprawdy.

Jesli leca z KK - to masz art. 233.

Odnośnie bezdomnego i obcokrajowca:

Art. 234.
Kto, przed organem powołanym do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo,
w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub
przewinienie dyscyplinarne, fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie tych czynów
zabronionych lub przewinienia dyscyplinarnego,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności
do lat 2.

Art. 235.
Kto, przez tworzenie fałszywych dowodów lub inne podstępne zabiegi, kieruje przeciwko
określonej osobie ściganie o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe,
wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne albo w toku
postępowania zabiegi takie przedsiębierze,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Do kryminalu Cie nie wsadza, zapewne ale jak sad grzywienke przywali dla przestrogi to... AŁA ;)
Jak dla mnie niech kazdy robi jak uwaza. Na rozne rzeczy sa rozne patenty. Jednemu sie uda innemu nie. Trzeba ogarnac sobie bilans zyskow i strat.


Widzę że bardzo obyty jesteś w tych sprawach aż miło poczytać takie posty chociaż człowiek czegoś się dowie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-04-12 12:13:54 
Pierwszy wydech regionu

Dołączył(a): 2012-10-23 23:11:58
Posty: 303
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: Mężczyzna
Obecne moto: fzs600
Mako528 napisał(a):
Rozpoczynam akcję ! :
Naklej naklejkę na fotoradar.
Kupić okrągłe naklejki maskujące soczewkę kamery i naklejać Jak będą odklejać to będzie się rwać ;D
Będą ściągać , szorować aż doczyszczą to im się odechce :D

Mam lepszy pomysł- oblać benzyną, podpalić i spierd... gdzie pieprz rośnie ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Administracja forum: admin@motocykl.org